Už nevíte, jak se v koronavirových časech v Olomouci zabavit? Vypravte se na krátké výlety Do přírody ve městě!

Už šedivíte z dětí, které musíte v době koronaviru doma zabavit? Chcete se hýbat, ale nemůžete nebo nechcete se vypravit na celý den pryč z domu? Máte zdravotní handicap, nebo už vám to nešlape jako dřív? Nebo jen nemáte pro samou práci čas si pořádně vyjít? Pro vás všechny, kteří jste se našli v předchozích větách, jsou v Olomouci připraveny vycházkové trasy "Do přírody ve městě".

Dvanáct krátkých tras vás zavede do okrajových částí Olomouce, kde můžete poznávat drobné historické památky a zajímavá přírodní zákoutí. Dvě další trasy vedou městskými parky a upozorňují na jejich skrytou krásu. Každou z vycházek lze začít i skončit na zastávce městského autobusu či tramvaje, všechny vedou nenáročným terénem vhodným i pro kočárek či invalidní vozík a zaberou jen asi dvě hodiny času plus dobu nutnou na zastavení a odpočinek třeba na dětském hřišti či v hospůdce. Pro ty, kteří mají více času či lepší nohy, jsou připraveny dvě "prémiové" trasy. První z nich vás provede Olomoucí od severu na jih podél řeky Moravy, druhá trasa přibližuje historii unikátního fortového opevnění. Na těchto dvou vycházkách lze strávit i celý den.

Trasy "Do přírody ve městě" vytvořili dobrovolníci z olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody ve spolupráci s městem Olomouc. Trasy nejsou značené v terénu, ale pokud máte chytrý mobil či si trasu doma předem vytisknete, lze je jednoduše absolvovat podle popisu na webu www.prirodavemeste.cz. Získáte naprosto jiný pohled na město, o kterém jste si mysleli, že je přece znáte. A ať už se "Do přírody ve městě" vydáte sami, nebo s dětmi či kamarády, získáte hezké zážitky a uděláte něco pro sebe.

Poznávání Olomouce z jiné stránky můžete začít třeba v Černovíře. Trasa nazvaná Cesta za léčivou vodou vás provede unikátním vojenským hřbitovem a pokračuje přes chráněné slatiniště, kde žije mnoho ohrožených živočichů, představí funkční parní vodárnu a z vycházky se vrátíte s úžasnou Černovírskou kyselkou. Anebo chcete začít na konečné zastávce na Nové Ulici objevovat přírodu Tabulového vrchu? To už necháme na vás.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Olomouc.eu: Vodu v Nemilance regulují také bobři

    14.10.2024

    Snimek-obrazovky-2024-10-14-103729 Úplně novou hráz na říčce Nemilance začali v těchto dnech stavět bobři, a to v těsné blízkosti nového propustku ve Slavoníně. Jejich počet tam odhaduje vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka na čtyři.

    „I po povodni se bobři v Olomouci volně pohybují v ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a téměř na všech uzavřených vodách. Jde o potomky bobrů navrácených do krajiny v devadesátých letech,“ uvedl Loyka.

    První výsadek dvacítky bobrů proběhl v listopadu 1991. Do Litovelského Pomoraví dorazili ze severovýchodního Polska, později k nim přibyl jeden pár z Litvy. Bobři se tak vrátili do původního domova a jejich počty od té doby výrazně narostly.

    „Nyní by to už byl důvod k zamyšlení nad regulací jejich počtu. Zákon chrání bobra i jeho sídlo, což platí pro chráněné druhy a není to jen výsadou bobrů. Bobři jsou vnímaví, činorodí a nelze je přelstít. Pokud jim hrázku odstraníme, tak to hned zjistí, jsou naštvaní a rychle si staví novou,“ komentoval bobří stavbu na Nemilance Loyka.

    Bobr je vodní tvor a umí se přizpůsobit nízkým i vysokým vodním stavům. Nicméně stromy, které bobři naruší v zaplaveném území nebo v podmáčené půdě, představují nebezpečí. (Zdroj)

  • Poznejte Olomouc zblízka – s průvodcem i po vlastní ose

    4.8.2024

    Plánujete prázdninovou dovolenou v Olomouci? Anebo se sem chystáte na výlet? Dobrá volba! Olomouc je totiž druhá největší památková rezervace v České republice, a navíc nemusíte nachodit stovky kilometrů, abyste toho hodně, ale opravdu hodně viděli.

    Historické centrum města vás okouzlí svou nezaměnitelnou atmosférou a památky, především ty barokní, jsou tu doslova na každém kroku. Nechoďte s hlavou sklopenou, ale koukněte občas nahoru. Na starých městských domech v centru se totiž dochovala původní znamení a na řadě z nich i výzdoba, která vám doslova vyrazí dech. V parcích, rozprostírajících se okolo města, se můžete zchladit ve stínu stromů anebo relaxovat třeba u knížky. A co teprve olomoucké uličky… Hrnčířská, Školní, Kačení, Kozí a další… Až jimi budete procházet, zkuste se chvíli zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Dýchne na vás atmosféra dob minulých a bude se vám jen těžko odcházet. Olomouc je krásná v každém ročním období, ale léto je prostě léto! Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.