Už nevíte, jak se v koronavirových časech v Olomouci zabavit? Vypravte se na krátké výlety Do přírody ve městě!

Už šedivíte z dětí, které musíte v době koronaviru doma zabavit? Chcete se hýbat, ale nemůžete nebo nechcete se vypravit na celý den pryč z domu? Máte zdravotní handicap, nebo už vám to nešlape jako dřív? Nebo jen nemáte pro samou práci čas si pořádně vyjít? Pro vás všechny, kteří jste se našli v předchozích větách, jsou v Olomouci připraveny vycházkové trasy "Do přírody ve městě".

Dvanáct krátkých tras vás zavede do okrajových částí Olomouce, kde můžete poznávat drobné historické památky a zajímavá přírodní zákoutí. Dvě další trasy vedou městskými parky a upozorňují na jejich skrytou krásu. Každou z vycházek lze začít i skončit na zastávce městského autobusu či tramvaje, všechny vedou nenáročným terénem vhodným i pro kočárek či invalidní vozík a zaberou jen asi dvě hodiny času plus dobu nutnou na zastavení a odpočinek třeba na dětském hřišti či v hospůdce. Pro ty, kteří mají více času či lepší nohy, jsou připraveny dvě "prémiové" trasy. První z nich vás provede Olomoucí od severu na jih podél řeky Moravy, druhá trasa přibližuje historii unikátního fortového opevnění. Na těchto dvou vycházkách lze strávit i celý den.

Trasy "Do přírody ve městě" vytvořili dobrovolníci z olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody ve spolupráci s městem Olomouc. Trasy nejsou značené v terénu, ale pokud máte chytrý mobil či si trasu doma předem vytisknete, lze je jednoduše absolvovat podle popisu na webu www.prirodavemeste.cz. Získáte naprosto jiný pohled na město, o kterém jste si mysleli, že je přece znáte. A ať už se "Do přírody ve městě" vydáte sami, nebo s dětmi či kamarády, získáte hezké zážitky a uděláte něco pro sebe.

Poznávání Olomouce z jiné stránky můžete začít třeba v Černovíře. Trasa nazvaná Cesta za léčivou vodou vás provede unikátním vojenským hřbitovem a pokračuje přes chráněné slatiniště, kde žije mnoho ohrožených živočichů, představí funkční parní vodárnu a z vycházky se vrátíte s úžasnou Černovírskou kyselkou. Anebo chcete začít na konečné zastávce na Nové Ulici objevovat přírodu Tabulového vrchu? To už necháme na vás.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(20)

Novinky

  • Předjarní vycházka Do přírody ve městě: Z Bělidel do Bystrovan s průvodcem

    18.3.2019

    20190315_171100 První letošní komentovaná vycházka po trasách "Do přírody ve městě" nás v pátek 15. března 2019 v podvečer zavedla do čtvrti Bělidla, odkud jsme šli dále podél toku Bystřičky do obce Bystrovany hned za olomouckými humny. Průvodcem po trase, která zabrala kolem hodiny a půl chůze, byl Hynek Pečinka.

    Po seznámení s ideou projektu Do přírody ve městě, v rámci kterého náš spolek v roce 2014 vytyčil na předměstích Olomouce 17 vycházkových tras, jako byla ta dnešní, jsme vyrazili na cestu. Krátce jsme se zastavili v Libušině ulici u zvoničky a mariánského sloupu a připomněli si historii čtvrti Bělidla, kterou zakládali naši předci vlastně natřikrát. Původně překvapivě v dnešní Sokolské ulici v samém centru města. Ve svém současném katastru jsou Bělidla až od konce 18. století a součástí města Olomouce od roku 1919. Více...

  • Pozvánka: Pojďte s námi na procházku z Bělidel do Bystrovan!

    27.12.2018

    V pátek 15. března 2019 se bude konat první organizovaná vycházka po trasách projektu Do přírody ve městě v novém roce. Zájemci si budou moci spolu s Martou P. Perůtkovou a Hynkem Pečinkou projít olomouckou čtvrť Bělidla, seznámit se s její historií a drobnými památkami a následně vyrazit podél řeky Bystřičky přírodním parkem do Bystrovan. Cestou čeká účastníky několik zastavení, v Bystrovanech zajímavá náves a v cíli jedna ze dvou útulných hospůdek. Trasa má asi 4,5 km, v 18.00 budeme v Bystrovanech. Zpět do města odtud v rozumných intervalech jezdí autobus č. 15, kterým jste u hlavního nádraží za čtvrthodinku.

    Sraz: 16.30 zastávka tram č. 4 "Bělidla". Příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.