Už nevíte, jak se v koronavirových časech v Olomouci zabavit? Vypravte se na krátké výlety Do přírody ve městě!

Už šedivíte z dětí, které musíte v době koronaviru doma zabavit? Chcete se hýbat, ale nemůžete nebo nechcete se vypravit na celý den pryč z domu? Máte zdravotní handicap, nebo už vám to nešlape jako dřív? Nebo jen nemáte pro samou práci čas si pořádně vyjít? Pro vás všechny, kteří jste se našli v předchozích větách, jsou v Olomouci připraveny vycházkové trasy "Do přírody ve městě".

Dvanáct krátkých tras vás zavede do okrajových částí Olomouce, kde můžete poznávat drobné historické památky a zajímavá přírodní zákoutí. Dvě další trasy vedou městskými parky a upozorňují na jejich skrytou krásu. Každou z vycházek lze začít i skončit na zastávce městského autobusu či tramvaje, všechny vedou nenáročným terénem vhodným i pro kočárek či invalidní vozík a zaberou jen asi dvě hodiny času plus dobu nutnou na zastavení a odpočinek třeba na dětském hřišti či v hospůdce. Pro ty, kteří mají více času či lepší nohy, jsou připraveny dvě "prémiové" trasy. První z nich vás provede Olomoucí od severu na jih podél řeky Moravy, druhá trasa přibližuje historii unikátního fortového opevnění. Na těchto dvou vycházkách lze strávit i celý den.

Trasy "Do přírody ve městě" vytvořili dobrovolníci z olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody ve spolupráci s městem Olomouc. Trasy nejsou značené v terénu, ale pokud máte chytrý mobil či si trasu doma předem vytisknete, lze je jednoduše absolvovat podle popisu na webu www.prirodavemeste.cz. Získáte naprosto jiný pohled na město, o kterém jste si mysleli, že je přece znáte. A ať už se "Do přírody ve městě" vydáte sami, nebo s dětmi či kamarády, získáte hezké zážitky a uděláte něco pro sebe.

Poznávání Olomouce z jiné stránky můžete začít třeba v Černovíře. Trasa nazvaná Cesta za léčivou vodou vás provede unikátním vojenským hřbitovem a pokračuje přes chráněné slatiniště, kde žije mnoho ohrožených živočichů, představí funkční parní vodárnu a z vycházky se vrátíte s úžasnou Černovírskou kyselkou. Anebo chcete začít na konečné zastávce na Nové Ulici objevovat přírodu Tabulového vrchu? To už necháme na vás.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(24)

Novinky

  • Neshánějte letenky ani lodní lístky. Do Nového Světa dojdete zakrátko pěšky

    15.5.2016

    Novysvet_009 Květnovou vycházkou jsme pokračovali v seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. V úterý 10. května jsme se vydali od Šantovky podél místních vodních toků do olomoucké městské části Nový Svět.

    Než jsme si prohlédli její památky, pokochali jsme se přírodou kolem řeky Moravy, a pak na Novém Světě si kdo chtěl, opekl něco dobrého na zub v hospůdce Na Hřišti, kde nám dali k dispozici ohniště. 

    Průvodkyní nám byla Marcela Dosedělová, která tuto trasu pro projekt zpracovala.

    Trasa vycházky, na kterou se můžete vydat i vy sami. My jsme ji tentokrát ale šli v protisměru. Fotky z vycházky najdete tady...

  • Jak jsme zatměli u kyselky

    22.3.2016

    Cernovirska_kyselka Letošní první vycházka, na níž seznamujeme účastníky s trasami projektu Do přírody ve městě, směřovala ve čtvrtek 17. března odpoledne do typických hanáckých vesnic Týnečka a Chválkovic. Průvodcovství se ujala Jana Votroubková, která tuto trasu předloni zmapovala a nafotila.

    Sešlo se nás třináct, ale vůbec jsme se necítili nešťastně. Překvapilo nás, jaké pěkné výhledy se nabízejí na Olomouc nebo i Svatý Kopeček z polí mezi Týnečkem a Chválkovicemi. Na fort č. II a unikátní technickou památku, parní vodárnu z roku 1889, jsme mohli nahlédnout jen přes plot a ti, co v ní ještě nikdy nebyli uvnitř, si přislíbili nápravu. Třeba při Dnech evropského kulturního dědictví.  

    Kochali jsme se a kochali, posléze i západem slunce, takže v lese mezi slatiništi cestou k Černovírské kyselce nás zastihla tma. Naštěstí naše průvodkyně, ostřílená cestovatelka, byla vybavená a posvítila nám čelovkou. Kyselka je v lese dobře utajená, kdo alespoň přibližně netuší, kde se nachází, bude ji sám hledat těžko. Alespoň tak mi to v té tmě připadalo. Hrníček na načerpání vody u ní nechybí, my však byli vybaveni vlastními petkami. A tak seznámeni s místními památkami a osvěženi kyselkou jsme se za tmy, ale spokojeni rozjížděli domů.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.