Už nevíte, jak se v koronavirových časech v Olomouci zabavit? Vypravte se na krátké výlety Do přírody ve městě!

Už šedivíte z dětí, které musíte v době koronaviru doma zabavit? Chcete se hýbat, ale nemůžete nebo nechcete se vypravit na celý den pryč z domu? Máte zdravotní handicap, nebo už vám to nešlape jako dřív? Nebo jen nemáte pro samou práci čas si pořádně vyjít? Pro vás všechny, kteří jste se našli v předchozích větách, jsou v Olomouci připraveny vycházkové trasy "Do přírody ve městě".

Dvanáct krátkých tras vás zavede do okrajových částí Olomouce, kde můžete poznávat drobné historické památky a zajímavá přírodní zákoutí. Dvě další trasy vedou městskými parky a upozorňují na jejich skrytou krásu. Každou z vycházek lze začít i skončit na zastávce městského autobusu či tramvaje, všechny vedou nenáročným terénem vhodným i pro kočárek či invalidní vozík a zaberou jen asi dvě hodiny času plus dobu nutnou na zastavení a odpočinek třeba na dětském hřišti či v hospůdce. Pro ty, kteří mají více času či lepší nohy, jsou připraveny dvě "prémiové" trasy. První z nich vás provede Olomoucí od severu na jih podél řeky Moravy, druhá trasa přibližuje historii unikátního fortového opevnění. Na těchto dvou vycházkách lze strávit i celý den.

Trasy "Do přírody ve městě" vytvořili dobrovolníci z olomoucké skupiny spolku Přátelé přírody ve spolupráci s městem Olomouc. Trasy nejsou značené v terénu, ale pokud máte chytrý mobil či si trasu doma předem vytisknete, lze je jednoduše absolvovat podle popisu na webu www.prirodavemeste.cz. Získáte naprosto jiný pohled na město, o kterém jste si mysleli, že je přece znáte. A ať už se "Do přírody ve městě" vydáte sami, nebo s dětmi či kamarády, získáte hezké zážitky a uděláte něco pro sebe.

Poznávání Olomouce z jiné stránky můžete začít třeba v Černovíře. Trasa nazvaná Cesta za léčivou vodou vás provede unikátním vojenským hřbitovem a pokračuje přes chráněné slatiniště, kde žije mnoho ohrožených živočichů, představí funkční parní vodárnu a z vycházky se vrátíte s úžasnou Černovírskou kyselkou. Anebo chcete začít na konečné zastávce na Nové Ulici objevovat přírodu Tabulového vrchu? To už necháme na vás.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(6)

Novinky

  • OlomouckyRej.cz: Společenský pramen z 19. století pomáhal také lidem z paneláků, když netekla voda

    5.6.2022

    Společenský pramen. Foto: Vilém Švec Návrat k pramenům. O obnovu významného vodního prvku se teď zasloužil vytrvalým úsilím patriot a badatel Vilém Švec a svou vstřícnou pomocí i vedení Fakultní nemocnice Olomouc a společnost Veolia. Společenský pramen na úpatí kopce, na němž je dnes areál fakultní nemocnice, připomíná časy, kdy olomoucká radnice v 19. století usilovně hledala zdroje pitné vody.

    Vedení olomoucké radnice si v druhé polovině předminulého století uvědomovalo, že pitná voda z Křížového pramene nad městem nestačí svým množstvím všemu obyvatelstvu a proto neopomnělo žádnou příležitost ke hledání nových zdrojů pitné vody. V roce 1862 povolali radní tehdy proslulého nálezce vodních pramenů abbé Richarda, který hledal vodu pomocí proutku. Celý článek...

  • Zapomenuté stavby: Unikátní vila v Olomouci dnes slouží městské knihovně

    13.1.2022

    Foto: Olomoucký report Součástí naší trasy městskou částí Nová Ulice - "Za historií mezi paneláky" - je i zastavení u vily Františky Lipčíkové, která je jedním z mála příkladů kubistické architektury na Moravě. Právě osudům této unikátní stavby se věnuje článek na webu Olomoucký report.

    Dnešní stavba ze seriálu Zapomenuté stavby vznikala ve stejných letech jako prvorepublikové Československo. Vila, kde dnes sídlí pobočka olomoucké městské knihovny, dříve patřila Františce Lipčíkové a může se chlubit zajímavou architekturou. Celý článek...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.