Z Bělidel do Bystrovan: Podél Bystřičky za město

Foto: © Tereza Hrubá

Obec Bělidla, od r. 1919 městská část Olomouce, se sedmi stovkami obyvateli se nalézá v severovýchodní části města, na pravém břehu řeky Bystřice. Úzké uličky s přízemními domky dávají této části Olomouce ráz pěkné předměstské vesnice a při toulkách vám většina názvů uliček připomene české dějiny. Jsou tu ulice Libušina, Roháče z Dubé, Prokopa Holého, Beneše Třebízského, Matěje z Janova, Jana Koziny a ulice Táboritů, která je v podstatě náves.

Nenáročná okružní trasa, jejíž hlavní část vede kolem řeky Bystřičky (ačkoli se jí tak běžně říká v Olomouci, oficiální název je Bystřice). Trasa sleduje řeku na jejím téměř posledním úseku, a to od obce Bystrovany po městskou část Bělidla. Bystřička se zakrátko poté v centru města vlévá do řeky Moravy. Cesta podél vody je pro zajímavost naplánována tak, aby v určitém úseku vedla vždy po jiném břehu řeky, podle toho, jak to okolnosti dovolují. V závěru okruhu se naše trasa odkloní od řeky a zavede nás do centra Bělidel, kde si prohlédneme řadu místních pamětihodností.

Trasa je dlouhá 8,5 km, vyžaduje asi 2,5 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE BĚLIDEL A BYSTROVAN

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Podél Bystřičky za město a jinudy zpět

Městská část Bělidla, obec Bystrovany

Začátek trasy Na zastávce MHD Bělidla (tram),

Konec trasy Tamtéž, nebo v polovině cesty na zastávce MHD Bystrovany, U Bystřičky.

Charakter podloží

Cesta podél Bystřičky až po křížení s Libušinou ulicí u mostu je udusaná hlína zpevněná kamínky, další úseky jsou již asfaltové.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér. Jsou na ní úseky, které slouží jako rušná cyklostezka, je nutno dbát osobní bezpečnosti.

Vybavení na trase

Trasa je v různých místech vybavena lavičkami (dětská hřiště, pomník padlých letců, parčík u MHD apod.), dá se také při dobrém počasí posedět u splavů. Po cestě je dostatek možností občerstvení s otevírací dobou obvykle od 10 hodin, u některých je provoz omezen pouze na letní období.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně (ne však po vydatných deštích).

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Ivanka Dvořáková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 4/, CC Jan Kameníček /5/, Hynek Pečinka /6/

Zdroje: 

  • Lit.[a,b,c]  Pavla Toušková: Bělidla – Historie předměstí kde žiji, Závěrečná práce U3V, 2016.
  • [Dějiny Olomouce 2009, 1. svazek, str. 606-607]. (Bělidla)
  • (Tichák, 2000)
  • [Almanach Sokola Bělidla, 2009]

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(18)

Novinky

  • Inspirující Olomouc: V čem je poslední etapa protipovodňových opatření prospěšná?

    8.8.2019

    Loyka Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla nominována do soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

    "Vytvořili jsme místo, kde stojí za to jít a dotknout se řeky," říká v rozhovoru.

  • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

    18.6.2019

    Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

    a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

    Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

    Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

    Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

    Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.