Z Bělidel do Bystrovan: Podél Bystřičky za město

Foto: © Tereza Hrubá

Obec Bělidla, od r. 1919 městská část Olomouce, se sedmi stovkami obyvateli se nalézá v severovýchodní části města, na pravém břehu řeky Bystřice. Úzké uličky s přízemními domky dávají této části Olomouce ráz pěkné předměstské vesnice a při toulkách vám většina názvů uliček připomene české dějiny. Jsou tu ulice Libušina, Roháče z Dubé, Prokopa Holého, Beneše Třebízského, Matěje z Janova, Jana Koziny a ulice Táboritů, která je v podstatě náves.

Nenáročná okružní trasa, jejíž hlavní část vede kolem řeky Bystřičky (ačkoli se jí tak běžně říká v Olomouci, oficiální název je Bystřice). Trasa sleduje řeku na jejím téměř posledním úseku, a to od obce Bystrovany po městskou část Bělidla. Bystřička se zakrátko poté v centru města vlévá do řeky Moravy. Cesta podél vody je pro zajímavost naplánována tak, aby v určitém úseku vedla vždy po jiném břehu řeky, podle toho, jak to okolnosti dovolují. V závěru okruhu se naše trasa odkloní od řeky a zavede nás do centra Bělidel, kde si prohlédneme řadu místních pamětihodností.

Trasa je dlouhá 8,5 km, vyžaduje asi 2,5 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE BĚLIDEL A BYSTROVAN

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Podél Bystřičky za město a jinudy zpět

Městská část Bělidla, obec Bystrovany

Začátek trasy Na zastávce MHD Bělidla (tram),

Konec trasy Tamtéž, nebo v polovině cesty na zastávce MHD Bystrovany, U Bystřičky.

Charakter podloží

Cesta podél Bystřičky až po křížení s Libušinou ulicí u mostu je udusaná hlína zpevněná kamínky, další úseky jsou již asfaltové.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér. Jsou na ní úseky, které slouží jako rušná cyklostezka, je nutno dbát osobní bezpečnosti.

Vybavení na trase

Trasa je v různých místech vybavena lavičkami (dětská hřiště, pomník padlých letců, parčík u MHD apod.), dá se také při dobrém počasí posedět u splavů. Po cestě je dostatek možností občerstvení s otevírací dobou obvykle od 10 hodin, u některých je provoz omezen pouze na letní období.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně (ne však po vydatných deštích).

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Ivanka Dvořáková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 4/, CC Jan Kameníček /5/, Hynek Pečinka /6/

Zdroje: 

  • Lit.[a,b,c]  Pavla Toušková: Bělidla – Historie předměstí kde žiji, Závěrečná práce U3V, 2016.
  • [Dějiny Olomouce 2009, 1. svazek, str. 606-607]. (Bělidla)
  • (Tichák, 2000)
  • [Almanach Sokola Bělidla, 2009]

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(26)

Novinky

  • Projekt Do přírody ve městě získal mezinárodní ocenění

    15.6.2015

    Innovation Olomoučtí Přátelé přírody z klubu Malá liška se dostali do finále ocenění Innovation Award 2015 udělovaného organizací Naturefriends International. Jejich projekt "Do přírody ve městě", v rámci kterého byly krátkými vycházkovými trasami propojeny drobné historické pamětihodnosti olomouckých předměstí s okolní přírodou, získal ocenění za inovativní přístup v oblasti volného času a podněcování veřejnosti k trávení většího množství volného času v přírodě.

    Ocenění převzal v sobotu 13. června v rámci XXII. mezinárodního kongresu Přátel přírody shodou okolností v domovském městě projektu, v Olomouci, předseda klubu Malá liška Hynek Pečinka spolu se zástupci týmu dobrovolníků, kteří se na vybudování tras "Do přírody ve městě" podíleli. 

    Celý článek je zde.

  • Olomoucká veřejnost se může vypravit do přírody, a zůstat přitom ve městě

    10.6.2015

    Dscn9698 V sobotu 6. června dopoledne se na konečné městského busu v Lošově sešli příznivci poznávání historických a přírodních pamětihodností olomouckých předměstí. U příležitosti Světového dne životního prostředí se veřejnosti otevřely krátké vycházkové trasy na pomezí města Olomouce a okolní přírody, vytvořené v rámci projektu "Do přírody ve městě." Pozvání i přes hrozící vedro využila padesátka zájemců od nejmenších po věkem pokročilé.

    Nejprve se příchozí seznámili, proč a nač a kde trasy jsou, poté se vydali na procházku po jedné z tras, která vede Lošovem a jeho okolím, a ti zdatnější pak pokračovali do Mariánského Údolí, odkud se vrátili do Olomouce vlakem. Ověřili si tak v praxi jednu z myšlenek projektu, že v Olomouci je možno se dostat pohodlně, levně a za chvilku hromadnou dopravou na okraj města, kde je co vidět a zároveň je člověk na dosah přírodě. 

    Zkuste si na některou z tras, které připravili olomoučtí Přátelé přírody z klubu Malá liška, vyjít i vy. Kde jsou, napoví tento web: www.prirodavemeste.czFotky z akce jsou zde.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.