Historie obce Bukovany

Obec Bukovany leží 10 km východním směrem od Olomouce v nadmořské výšce 263 m. Má kolem 700 obyvatel. Poprvé je zmiňována už v roce 1131, kdy olomoucký biskup Jindřich Zdík vysvětil nový kostel sv. Václava a Bukovany připadly právě tomuto olomouckému svatostánku darem. Později patřila část obce olomouckému knížecímu hradu a sloužila k vydržování královských lovčích. Roku 1223 byly Bukovany zproštěny povinnosti platit zemské poplatky a roku 1239 moravský markrabě Přemysl, pozdější král Přemysl Otakar II., daroval Bukovany Viktorinovi, synu Bludovu. Nicméně nakonec se celá obec dostala do držení olomouckých biskupů a zůstala jim až do roku 1848, kdy bylo v českých zemích zrušeno poddanství. Zlou dobou byla pro Bukovany, jako ostatně pro většinu zdejších obcí i měst, třicetiletá válka, kdy se počet obyvatel vsi podstatně snížil. Zajímavé je, že po skončení všech válečných hrůz, kdy obyvatel začalo zase pozvolna přibývat, ubýval počet velkých gruntů a místo nich vznikaly grunty středního rozsahu.

Nejstarší známé pečetidlo obce je z roku 1649 a je na něm vyobrazen strom připomínající nejspíš vrbu. Je ale pravděpodobné, že mělo jít o buk, aby bylo vystiženo jméno obce. Koncem roku 1997 se Bukovany rozhodly pořídit si výstižný heraldický znak a prapor. Oba symboly měly vyjadřovat jak název obce, tak její historii. Byl tedy zvolen zelený štít, symbolizující zemědělství, a v něm zlatá větévka buku se dvěma listy a dvěma bukvicemi. V červené horní části štítu jsou tři stříbrné kužely ze znaku olomouckého biskupství. Podobně je řešen i prapor. Samostatnost získala obec Bukovany 24. listopadu 1990 vyčleněním z obce Velká Bystřice.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(21)

Novinky

  • Přes Ameriku, les a vědecké městečko jsme došli do minipivovaru. To vše lze najít v Holici

    10.9.2018

    Dsc02360-1

    V úterý 4. září jsme uspořádali další podvečerní vycházku z cyklu "Do přírody ve městě". Pod vedením Hanky Hulíkové jsme si prohlédli z jiného úhlu městkou část Holice a na ni navazující krajinu. Na konečné autobusu u holické školy se sešlo 20 zájemců o krátký výlet, který tentokrát vedl přes volnočasový přírodní areál Amerika a budoucí rekreační zónu Holický les mezi Holicí a Novým Světem a dále kolem objektů univerzitního Vědeckotechnického parku. 

    Po hodině a půl klidné chůze jsme došli na konečnou zastávku autobusu v ulici Šlechtitelů. Tady se v objektu bývalého statku Sempra nachází Hanácký pivovar, jehož sládek, pan Hanuštiak, nás provedl provozem a napojil nás třemi vzorky z místní produkce, kterou bylo možno hned zakoupit. S cinkajícími taškami jsme se spokojeně rozcházeli pozdně letním podvečerem.

    Výběr fotek z tohoto výletu najdete zde.

  • Olomouc.eu: Vedle pískovny Hamrys vznikne rekreační park

    5.9.2018

    101-vztahy Rádi přinášíme novinku o vzniku nového biotopu, sloužícího jako kus kultivované přírody na okraji našeho města. Objevila se teď na začátku září na webu města Olomouce:

    "Dvaašedesát vzrostlých stromů a 466 keřů, nový a upravený trávník. V Olomouci brzy přibude více než hektarová plocha parkové zeleně. V těchto dnech už začíná malý park vyrůstat v těsném sousedství pískovny Hamrys na pomezí Nových Sadů a Slavonína." Celý článek...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.