Popis trasy Za výhledy na Olomouc

1. zastavení: Náves

Po vystoupení z autobusu na zastávce Bukovany pokračujeme po směru jeho jízdy a za malou chviličku jsme na návsi. Na návsi uvidíme křížek z roku 1885, pomník T. G. Masaryka a obětem 1. a 2. světové války, národní školu z roku 1868, nyní budovu obecního úřadu, naproti němuž je umístěn pomník vojákům Rudé armády.

2. zastavení: Požární nádrž

Vydáme se zpět, mineme zastávku, na kterou jsme přijeli, a na křižovatce ve tvaru T odbočíme doprava, přejdeme následně první odbočkou doleva a dojdeme k požární nádrži po pravé straně cesty. U nádrže je cedule s informacemi o mikroregionu Bystřička. V létě uvidíme krásné lekníny, v zimě, mrzne-li dostatečně, si zde můžou děti zabruslit.

3. zastavení: Křížek z roku 1867

Už od nádrže vidíme po směru cesty křížek, který se nachází na odbočce k restauraci zvané Koliba. Tam nás na konci procházky čeká občerstvení. Křížek nechali postavit manželé Vláčilovi z Bukovan v roce 1867.

4. zastavení: Křížek v poli z roku 1898

Pokračujeme dál po silnici, která plynule přejde v částečně zpevněnou polní cestu. Po levé straně polní cesty směrem k chatové osadě stojí další křížek. Ten byl postaven v roce 1898 k upomínce na zemřelé rodiče Josefa a Marii Sklenářovy z Bukovan.

5. zastavení: Barokní polní kaple sv. Donáta

Z cesty nikam neodbočujeme a pokračujeme do lesa kolem chat, podél Lošovského potoka po zelené turistické značce. Dojdeme na rozcestí ve tvaru T, dáme se doleva a mírně do kopečka. Jakmile vyjdeme z lesa, zastavíme se a kocháme se krásným rozhledem (pokud právě nedozrává dvoumetrová kukuřice). Pokračujeme a na křižovatce polních cest se vydáme doleva (pokud dojdeme na rozcestí pod Lošovem, jsme špatně a musíme se vrátit na předchozí rozcestí).

Po cestě se držíme vlevo. Projdeme alejí mladých lip a už vidíme po levé straně krásně zrekonstruovanou polní kapličku. Od ní je pěkný výhled na Bukovany. Polní kaple má obdélníkový půdorys s půlkruhovým závěrem. Vstupní průčelí je členěno pilastry na rozích i na boku. Nad římsou je trojúhelníkový štít, v atice mělký obdélníkový výklenek. Datovaná je německým nápisem uvnitř stavby do roku 1744. Kaple je dokladem barokní architektury přenesené do drobné lidové formy s významným umístěním v krajině. Od roku 1964 se jedná o kulturní památku.

6. zastavení: Pomník obětem 2. světové války

Cesta od kaple se na kraji obce stáčí doleva. A v této zatáčce je po pravé stravě pod staletou lípou pomník obětem 2. světové války. Pod stejnou staletou lípou by měl být hrob vojáků, a to maďarských příslušníků wehrmachtu, kteří na tomto místě zahynuli na konci 2. světové války v roce 1945. Toto místo je na fotografiích z května 2016 označeno kamenem s vyznačeným křížem, ovšem v současnosti tam tento pomníček chybí.

7. zastavení: Kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1992

Dále se cesta rozdvojuje do tvaru písmene Y, my jdeme vlevo. Další odbočku doleva mineme a teprve na další odbočíme zase doleva. Přicházíme ke kostelu. I když jsou Bukovany poprvé zmiňovány už v roce 1131, nebyl v obci nikdy vystavěn žádný svatostánek a obyvatelé museli docházet do kostela ve Velké Bystřici. Až v roce 1992 se místní občané rozhodli svatostánek vystavět.

Kostel byl postaven na náklady farnosti a dárců a ještě téhož roku vysvěcen olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem. Stavba trvala necelé čtyři měsíce. Nevelký kostelík pojme více než 100 lidí. Interiér je moderně vybaven, v centru stojí dřevěný oltář a nad ním je zavěšen velký dřevěný kříž. Na stěnách jsou sochy sv. Antonína, Panny Marie a sv. Barbory. Zásluhu na vybudování kostelíku má duchovní správce ThDr. Antonín Huvar. 

8. zastavení: Restaurace Koliba, hřiště

Napravo od kostela uvidíme restauraci Koliba se znakem obce na štítu budovy. Pozor, na směrových cedulích byla nazvána jako restaurace U Hřiště. Zde se nabízí občerstvení a relax po cestě. V okolí je několik hřišť, která můžeme po předchozí dohodě využít. A vracíme se zpět na místo, kde naše cesta začínala.

Od parkoviště u Koliby se vydáme doprava a poté doleva. Dojdeme k požární nádrži a od ní k autobusové zastávce Bukovany.

Poznámky k trase

Příroda v okolí

V okolí je nádherná čistá příroda. Určitě potkáte spoustu lesních zvířat, například ježka, veverku i srnky. Už jsme potkali i lišku. Na podzim zde rostou houby.

Další významné památky a místa

Pokud se sem budete po první procházce vracet, můžete si najít spoustu dalších zajímavých tras – do Velké Bystřice, do Lošova, do Droždína, do Radíkova a na Svatý Kopeček

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(24)

Novinky

  • Neshánějte letenky ani lodní lístky. Do Nového Světa dojdete zakrátko pěšky

    15.5.2016

    Novysvet_009 Květnovou vycházkou jsme pokračovali v seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. V úterý 10. května jsme se vydali od Šantovky podél místních vodních toků do olomoucké městské části Nový Svět.

    Než jsme si prohlédli její památky, pokochali jsme se přírodou kolem řeky Moravy, a pak na Novém Světě si kdo chtěl, opekl něco dobrého na zub v hospůdce Na Hřišti, kde nám dali k dispozici ohniště. 

    Průvodkyní nám byla Marcela Dosedělová, která tuto trasu pro projekt zpracovala.

    Trasa vycházky, na kterou se můžete vydat i vy sami. My jsme ji tentokrát ale šli v protisměru. Fotky z vycházky najdete tady...

  • Jak jsme zatměli u kyselky

    22.3.2016

    Cernovirska_kyselka Letošní první vycházka, na níž seznamujeme účastníky s trasami projektu Do přírody ve městě, směřovala ve čtvrtek 17. března odpoledne do typických hanáckých vesnic Týnečka a Chválkovic. Průvodcovství se ujala Jana Votroubková, která tuto trasu předloni zmapovala a nafotila.

    Sešlo se nás třináct, ale vůbec jsme se necítili nešťastně. Překvapilo nás, jaké pěkné výhledy se nabízejí na Olomouc nebo i Svatý Kopeček z polí mezi Týnečkem a Chválkovicemi. Na fort č. II a unikátní technickou památku, parní vodárnu z roku 1889, jsme mohli nahlédnout jen přes plot a ti, co v ní ještě nikdy nebyli uvnitř, si přislíbili nápravu. Třeba při Dnech evropského kulturního dědictví.  

    Kochali jsme se a kochali, posléze i západem slunce, takže v lese mezi slatiništi cestou k Černovírské kyselce nás zastihla tma. Naštěstí naše průvodkyně, ostřílená cestovatelka, byla vybavená a posvítila nám čelovkou. Kyselka je v lese dobře utajená, kdo alespoň přibližně netuší, kde se nachází, bude ji sám hledat těžko. Alespoň tak mi to v té tmě připadalo. Hrníček na načerpání vody u ní nechybí, my však byli vybaveni vlastními petkami. A tak seznámeni s místními památkami a osvěženi kyselkou jsme se za tmy, ale spokojeni rozjížděli domů.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.