Černovír: Cesta za léčivou vodou

Foto: © Tereza Hrubá

Dříve osada na levém břehu Moravy, nyní městská část Olomouce asi 2 km severně od centra města, jejíž obyvatelé se tradičně živili rybolovem a zemědělstvím. V posledních letech získala smutný věhlas jako povodněmi zkoušená obec. Největší počet popadaných domů po Troubkách v roce 1997 při povodních byl právě v Černovíře, který leží na břehu řeky Moravy.

První zmínka o obci je již v roce 1249, kdy Černovír náležel klášteru Hradisko, který je odtud na dohled. Na území obce v roce 1864 vyrostly u rati na Prahu dva železniční forty a vznikla zde i vojenská střelnice i unikátní vojenský hřbitov. V roce 1889 byla v Černovírském lese uvedena do provozu dodnes funkční parní vodárna. Na katastru Černovíra se nachází i přírodní rezervace Černovírské slatiniště.

Věděli jste, že se v Černovíře nachází ojedinělý vojenský hřbitov, že je zde bývalá parní vodárna a třeba i rašeliniště? Pojďte objevit skryté poklady a historické památky! A pokud si s sebou vezmete láhev, donesete si z vycházky léčivou Černovírskou kyselku.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE ČERNOVÍRA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Cesta za léčivou vodou

Městská část Černovír

Začátek trasy Na zastávce MHD Klášterní Hradisko (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Frajtovo náměstí (bus)

Charakter podloží

Trasa je vedena po zpevněných komunikacích, asfaltových cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

Potraviny na Frajtově náměstí – otevřeno denně i o víkendech a svátcích 7–19. Hospůdka U nás, se zahrádkou, Heydukova 7 – otevřeno úterý – neděle 14–22. Sezónní zahrádka u Sokolovny s dětským hřištěm. Bulharský klub, Stratilova 6 – otevřeno nepravidelně.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Helena Jandová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2, 3, 5/, Helena Jandová /2, 4, 6 - 9/, Hynek Pečinka /10, 11/

Zdroje:

  • Černovírské ročenky
  • Tajemná Olomouc – Antonín Schindler
  • Památné stromy města Olomouce
  • Průvodce Olomoucí – umělecké památky města z roku 2011
  • Průvodce památkami v Olomouci
  • Wikipedie

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(24)

Novinky

  • Neshánějte letenky ani lodní lístky. Do Nového Světa dojdete zakrátko pěšky

    15.5.2016

    Novysvet_009 Květnovou vycházkou jsme pokračovali v seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. V úterý 10. května jsme se vydali od Šantovky podél místních vodních toků do olomoucké městské části Nový Svět.

    Než jsme si prohlédli její památky, pokochali jsme se přírodou kolem řeky Moravy, a pak na Novém Světě si kdo chtěl, opekl něco dobrého na zub v hospůdce Na Hřišti, kde nám dali k dispozici ohniště. 

    Průvodkyní nám byla Marcela Dosedělová, která tuto trasu pro projekt zpracovala.

    Trasa vycházky, na kterou se můžete vydat i vy sami. My jsme ji tentokrát ale šli v protisměru. Fotky z vycházky najdete tady...

  • Jak jsme zatměli u kyselky

    22.3.2016

    Cernovirska_kyselka Letošní první vycházka, na níž seznamujeme účastníky s trasami projektu Do přírody ve městě, směřovala ve čtvrtek 17. března odpoledne do typických hanáckých vesnic Týnečka a Chválkovic. Průvodcovství se ujala Jana Votroubková, která tuto trasu předloni zmapovala a nafotila.

    Sešlo se nás třináct, ale vůbec jsme se necítili nešťastně. Překvapilo nás, jaké pěkné výhledy se nabízejí na Olomouc nebo i Svatý Kopeček z polí mezi Týnečkem a Chválkovicemi. Na fort č. II a unikátní technickou památku, parní vodárnu z roku 1889, jsme mohli nahlédnout jen přes plot a ti, co v ní ještě nikdy nebyli uvnitř, si přislíbili nápravu. Třeba při Dnech evropského kulturního dědictví.  

    Kochali jsme se a kochali, posléze i západem slunce, takže v lese mezi slatiništi cestou k Černovírské kyselce nás zastihla tma. Naštěstí naše průvodkyně, ostřílená cestovatelka, byla vybavená a posvítila nám čelovkou. Kyselka je v lese dobře utajená, kdo alespoň přibližně netuší, kde se nachází, bude ji sám hledat těžko. Alespoň tak mi to v té tmě připadalo. Hrníček na načerpání vody u ní nechybí, my však byli vybaveni vlastními petkami. A tak seznámeni s místními památkami a osvěženi kyselkou jsme se za tmy, ale spokojeni rozjížděli domů.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.