Černovír: Cesta za léčivou vodou

Foto: © Tereza Hrubá

Dříve osada na levém břehu Moravy, nyní městská část Olomouce asi 2 km severně od centra města, jejíž obyvatelé se tradičně živili rybolovem a zemědělstvím. V posledních letech získala smutný věhlas jako povodněmi zkoušená obec. Největší počet popadaných domů po Troubkách v roce 1997 při povodních byl právě v Černovíře, který leží na břehu řeky Moravy.

První zmínka o obci je již v roce 1249, kdy Černovír náležel klášteru Hradisko, který je odtud na dohled. Na území obce v roce 1864 vyrostly u rati na Prahu dva železniční forty a vznikla zde i vojenská střelnice i unikátní vojenský hřbitov. V roce 1889 byla v Černovírském lese uvedena do provozu dodnes funkční parní vodárna. Na katastru Černovíra se nachází i přírodní rezervace Černovírské slatiniště.

Věděli jste, že se v Černovíře nachází ojedinělý vojenský hřbitov, že je zde bývalá parní vodárna a třeba i rašeliniště? Pojďte objevit skryté poklady a historické památky! A pokud si s sebou vezmete láhev, donesete si z vycházky léčivou Černovírskou kyselku.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE ČERNOVÍRA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Cesta za léčivou vodou

Městská část Černovír

Začátek trasy Na zastávce MHD Klášterní Hradisko (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Frajtovo náměstí (bus)

Charakter podloží

Trasa je vedena po zpevněných komunikacích, asfaltových cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

Potraviny na Frajtově náměstí – otevřeno denně i o víkendech a svátcích 7–19. Hospůdka U nás, se zahrádkou, Heydukova 7 – otevřeno úterý – neděle 14–22. Sezónní zahrádka u Sokolovny s dětským hřištěm. Bulharský klub, Stratilova 6 – otevřeno nepravidelně.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Helena Jandová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2, 3, 5/, Helena Jandová /2, 4, 6 - 9/, Hynek Pečinka /10, 11/

Zdroje:

  • Černovírské ročenky
  • Tajemná Olomouc – Antonín Schindler
  • Památné stromy města Olomouce
  • Průvodce Olomoucí – umělecké památky města z roku 2011
  • Průvodce památkami v Olomouci
  • Wikipedie

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(8)

Novinky

  • Pozvánka: Úterý 25. 5. 2021 Vycházka podél Hamerského náhonu

    18.5.2021
    178391603_10218243580991207_6536032538906994766_n Zveme vás na vycházku, kam musíme vyrazit, "než to zaroste". V úterý 25. května v podvečer půjdeme podél Hamerského náhonu z Bystrovan na Nové Sady. Budeme se cestou co nejvíce držet podél toku (ten je zde: https://mapy.cz/s/nehenonobu). Trasa má asi 7 km, jsou potřeba turistické boty, protože částečně půjdeme přes pole.
    Vyrazíme v 16:45 ze zastávky busu č. 15 Bystrovany, škola (jede z hlavního nádraží v 16:34). Z Nových Sadů vás odveze domů bus č. 14 nebo 16 anebo tramvaje č. 3, 5. Kdyby přes den silně pršelo, akce se nekoná.
    Akci vede Hynek Pečinka. Členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.
    Co je Hamerský náhon a kde stával Hamerský mlýn neboli Měďárna?
    Hamerský náhon odvádí část vody z Bystřičky pod obcí Bystrovany a vrací ji do Moravy pod Novými Sady. Jde o umělý vodní tok, který se však postupem let zapojil do okolní krajiny a patří podle zákona mezi významné krajinné prvky vyžadující zvláštní ochranu. U dnešního kruhového objezdu u Bystrovan, u silnice směrem na Přáslavice, stála ještě na konci 90. let 20. stol. budova bývalého obilního mlýna, který stál na Hamerském náhonu, který teče podél dnešní cesty Hamerská. Od druhé poloviny 16. stol. zde máme doložený měděný hamr. V r. 1808 se vedle kovářské živnosti v mlýně začalo mlít také obilí, postupně byl přestavěn i na mletí borku (duběnky), později zde byl i lis na olej a pila. V r. 1949 byl mlýn znárodněn a ten rok se zde mlelo obilí naposledy. Dnes už není po objektu mlýna ani památky.
  • NEJKRÁSNĚJŠÍ ZIMNÍ TRASA DO PŘÍRODY VE MĚSTĚ VEDE Z BĚLIDEL DO BYSTROVAN

    16.4.2021

    Anketa Lidé, kteří se na webu projektu "Do přírody ve městě" zúčastnili ankety o nejkrásnější zimní trasu, zvolili vycházku "Podél Bystřičky za město a jinudy zpět". Ta vede z městské části Bělidla stezkou po břehu řeky Bystřice přírodním parkem do obce Bystrovany, odkud lze zpět do Olomouce přijet městským autobusem.

    Autorkou trasy je Iva Dvořáková, která kromě diplomu převezme tematické ocenění - štangli turistického salámu. Trasu si můžete prohlédnout zde a k jednotlivým zastavením se dostanete přes tento odkaz. Jak si v hodnocení veřejnosti stály ostatní trasy Do přírody ve městě, vidíte na našem grafu.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.