Historie městské části Lošov

Lošov, cca r. 1930 Lošov se rozkládá v údolí Lošovského potoka mezi posledními výběžky Nízkého Jeseníku, asi 9 km severovýchodně od centra města Olomouce. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1385 (Lacznaw), k roku 1465 ves patřila k majetku premonstrátského kláštera Hradisko. Roku 1850 se Lošov stal samostatnou obcí; farností, poštou, školou i četnickou stanicí spadal pod Sv. Kopeček. Součástí Olomouce se Lošov stal jako poslední připojená obec v roce 1980. V nedaleké lokalitě Zlatý důl se patrně už od 11. století dolovalo zlato a další vzácné kovy, těžba však brzy zanikla. Úspěšné nebyly ani pozdější pokusy o její obnovu v 18. století. V Lošově se nacházel i lom na břidlici a obilný mlýn. V roce 1911 byla v obci výrobna olomouckých tvarůžků. Lošovské lesy patřily od roku 1879 Liechtensteinům a proto v nich dodnes můžeme nalézt několik pamětních nebo hraničních kamenů.

Český název vsi byl vždy Lošov (1465) v německých pramenech  Lossow (1667, 1718), či Loschau (1751). Nejpozději od 15. století ves patřila klášteru Hradisko, a to až do jeho zrušení v r. 1784. Pak spravoval celé panství náboženský fond a v r. 1826 je koupil hrabě Filip Ludvík Saint Genois. V katastru obce se kdysi dolovalo zlato. Od r. 1850 obec patřila do olomouckého okresu. V r. 1980 byla sloučena s Olomoucí. Více...

Mariánské Údolí

Mariánské Údolí, r. 1898 Již v roce 1825 založil Josef Zvěřina v Mariánském Údolí provoz železáren, které se později staly součástí Vítkovických železáren pod vedením Rothschildů. Hutní výroba ve firmě dlouho dominovala, ovšem již v roce 1861 se započalo s výrobou kamen a roku 1873 byl vyroben první domácí přístroj – šicí stroj (vše pod vedením Ignáce Machánka). Podnik se rozvíjel a roku 1902 svá kamna Meteor nechal patentovat. Do začátku 30. let 20. století prodala firma přibližně milion kusů. Masivně se rozvinula výroba kuchyňských přístrojů (mlýnky na maso, pračky, …). Od roku 1919 firma používá své logo s názvem Mora, v tomto roce se zároveň začalo s výrobou prvních plynových sporáků. Podnik postupně začal vyrábět i lednice (od roku 1948) a závěsné plynové kotle. V roce 1951 se oddělil závod pro letecký průmysl, společnost Mora Aerospace. V roce 1958 Mora vyrobila svou první plynovou pračku pod názvem Morette. Více...

Zdroj fotografií starých pohlednic: www.fotohistorie.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(14)

Novinky

  • Pozvánka: Vycházka okolo Černovíra aneb Cesta za léčivou vodou

    20.5.2020

    Úterý 23. června: Vycházka Černovír - cesta za léčivou vodou

    Sraz 16.15 na zastávce Klášterní Hradisko (bus č. 15, 20, 21)

    Chcete ochutnat Černovírskou kyselku, prohlédnout si unikátní vojenský hřbitov, barokní sloup Nejsvětější Trojice nebo slatiniště? Naše putování historií i přírodou Černovíra po jedné z tras vedoucích Do přírody ve městě začne u Klášterního Hradiska a ukončíme ho po 7 km na zastávce MHD Frajtovo náměstí. Určitě bude otevřena i nějaká hospůdka nebo zahrádka s pivečkem nebo makrelou.

    Doporučujeme láhev na kyselku s sebou! Akci vede Helena Jandová. Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč. Přijďte bez přihlášení!

  • První výprava Do přírody ve městě letos vedla z Nového Světa na Nové Sady

    18.5.2020

    Foto: © Helena Polášková S rozvolňováním opatření proti šíření koronaviru je znát, že lidé nechtějí sedět doma a rádi tráví čas kdekoli jinde, kde to jde. Využili jsme tohoto momentu a pozvali veřejnost na komentovanou vycházku po trase Do přírody ve městě nazvané Objevitelská výprava plná vody. Z Nového Světa na Nové Sady provedla skupinu 20 zájemců o historické a přírodní památky těchto dvou čtvrtí Hanka Hulíková. Vycházka proběhla 14. května odpoledne a trvala nakonec přes tři hodiny.

    Během nich výprava prošla expozici motýlů ve Florcentru na ulici Šlechtitelů, kde vycházka začala. Dále pokračovala přes původní novosvětskou náves, dnešní ulici Sudovu, s odbočkou k rybníku Cajnerák směrem k rameni Moravy s umělým ostrovem. Přes most u dětského centra Ostrůvek se výprava dostala na druhý břeh, který už patří k Novým Sadům, a pokračovala podél vody k železnému drážnímu mostu. To už se objevitelé přírody ve městě přiblížili k novosadskému kostelu, kde byla připravena exkurse s místním farářem. Po ní zamířili do areálu Kaprodrom a strávili tu příjemnou hodinku s občerstvením v podobě uzených ryb a s pomalu zapadajícím sluncem nad rybníkem. Polní cestou podél železničního náspu došli ještě k rybníku Hamrys a vycházku ukončili u nedaleké povelsko-novosadské kapličky na dnešní Rožňavské ulici. "Hned za barákem máme tak krásně," pochvalovali si při tom. Fotky>

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.