Lošov: Za hvězdným a zlatým prachem

Foto: © Tereza Hrubá

Bývalá ves, dnes městská část Olomouce v údolí Lošovského potoka mezi posledními výběžky Nízkého Jeseníku, se nachází 8 km severovýchodně od centra města. Zajímavé je, že v okolí Lošova se patrně už od 11. století dolovalo zlato, stříbro a další kovy. Příliš to ale nevynášelo, a proto těžba brzy zanikla. Úspěšné nebyly ani pozdější pokusy o obnovu těžby. Lošovské lesy patřily od roku 1879 do lichtenštejnského panství, v roce 1911 byla v obci výrobna olomouckých tvarůžků. V moderní době je Lošov výletním cílem Olomoučanů. Jsou zde chatové osady a menší vodní nádrž, v níž je povoleno koupání.

Největší zajímavostí trasy je lošovská amatérská hvězdárna, vybudovaná v roce 1955 na holém návrší nad vsí. V současnosti je to jediná hvězdárna na území města Olomouce. U ní se pokocháme malebnými výhledy do krajiny a v procházce pokračujeme přes území, kdysi využívané k těžbě zlata, stříbra a dalších cenných kovů. Lokalitou, příznačně pojmenovanou Zlatý důl, protéká stejnojmenný potok. Kdoví, třeba i vy naleznete po cestě zrnko zlatého prachu...

Trasa je dlouhá 5,5 km, vyžaduje asi 1:45 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE LOŠOVA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Za hvězdným a zlatým prachem

Městská část Lošov, obec Hlubočky - Mariánské Údolí

Začátek trasy Na zastávce MHD Lošov (bus)

Konec trasy Na vlakové zastávce Hlubočky - Mariánské Údolí

Charakter podloží Asfalt, dlažební kostky, polní a lesní nezpevněná cesta.

Je trasa bez bariér? Trasa není úplně bezbariérová (úseky lesních a polních cest)

Vybavení na trase

  • Hřiště v Lošově:basketbal (asfalt), fotbal, hokejbal či házená (tráva, asfalt), tenisový kurt (antuka), dětské hřiště (houpačky a prolézačky), lavičky. Možnost koupání v lošovské nádrži.
  • Hvězdárna: Pozorování pro veřejnost se koná každý pátek po setmění (jen za jasné oblohy). Březen: 19–21, duben – srpen: 21–23, září: 20–22, říjen: 19–21, listopad: 18–20
  • Možnost občestvení v Mariánském Údolí: Restaurace V Údolí alias „U Potkána“, tel. restaurace a objednávky: 724 810 537 / 585 388 174, https://www.vudoli.com/. Otevřeno denně od 10 do minimálně 21 hodin (letní zahrádka, dětské hřiště, šípky, výstava pivních sklenic).

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí, po deští jsou bahnité, hůře schůdné úseky v lese.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Marcela Dosedělová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 5/, Hynek Pečinka /6 - 8/

Zdroje:

  • www.olomouc.eu
  • www.mapy.cz
  • www.losov.estranky.cz
  • www.astroama.com/hvezdarny/losov/losov.htm
  • místní obyvatelé
  • Lenka Grušková, zpracovatelka předchozí varianty trasy

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(2)

Novinky

  • Ještě nemáte svůj soubor tras Do přírody ve městě? Právě vyšel dotisk

    10.1.2024

    Před Vánocemi 2023 přijela z tiskárny voňavá dodávka dotisku oblíbené brožury s trasami Do přírody ve městě. V informačním centru v podloubí olomoucké radnice ji můžete zdarma získat i vy. 

    Publikace obsahuje 16 zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích města Olomouce. Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují fotografie míst, která na trase navštívíte. Na webu www.prirodavemeste.cz pak najdete podrobnější popisy tras a zajímavosti z historie městských částí, kterými trasy procházejí.

  • Archeologové objevili u Olomouce hroby, obydlí a nástroje z doby kamenné i z keltského období

    25.10.2023

    Foto: Archeologické centrum Olomouc OLOMOUCKÝ REJ - Archeologové čekali, že při stavbě propojky západní tangenty s dálnicí D35 najdou zajímavé věci. Že ale budou nálezy tak bohaté, s tím určitě nepočítali. Podle Venduly Vránové z Archeologického centra jsou dosavadní výsledky výzkumu příjemným překvapením. Výzkum se koná na území mezi Globusem na kraji Olomouce, Křelovem a Břuchotínem. Příští rok zde začne stavba tříkilometrového dokončení západního obchvatu. Více...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.