Městem podél řeky Moravy

Foto: © Tereza Hrubá

Řeka Morava je nejdelší a nejvýznamnější moravskou řekou. Pramení na Králickém Sněžníku a protéká celou Moravou k jihovýchodu, tvoří hranici se Slovenskem a následně se vlévá do Dunaje. Největším sídlem na jejím toku je Olomouc. Řeka do města přitéká od severozápadu do čtvrti Černovír, proteče celým územím města a opouští jeho katastr na jižních hranicích, za Nemilany. Odtud se tok ubírá směrem k Tovačovu. Na území města teče Morava mírnými oblouky a regulovaným tokem. Souběžně s ní teče po pravém břehu Mlýnský potok. Morava do svého toku v Olomouci přibírá zleva říčky Oskavu a Bystřici a aktuálně prochází protipovodňovými úpravami, které tok řeky více zapojují do života města.

Podél Moravy projdeme město Olomouc od severozápadu k jihu, Začneme u kláštera Hradisko a přes Letnou a Šantovku dojdeme na Nové Sady, odkud budeme následovat řeku až na hranice města.

Trasa je dlouhá 7,5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. 

HISTORIE KLÁŠTERNÍHO HRADISKA, LAZCŮ A NOVÝCH SADŮ

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Městem podél řeky Moravy

Městská část Klášterní Hradisko, Lazce, Olomouc-střed, Nové Sady

Začátek trasy Na zastávce MHD Klášterní Hradisko (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD U Rybářských stavů (bus), nebo Čistička (bus)

Charakter podloží Trasa vede udržovanými zpevněnými cestami a po městských komunikacích.

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér.

Vybavení na trase

Vzhledem k tomu, že trasa prochází městem, jsou možnosti občerstvení a oddechu průběžně na trase v dostatečném množství.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracoval: Hynek Pečinka

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 3, 4/, Helena Jandová /2/, Hynek Pečinka /5 - 7, 12, 13/, Malá liška /8 - 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Olomouc.eu: Vodu v Nemilance regulují také bobři

    14.10.2024

    Snimek-obrazovky-2024-10-14-103729 Úplně novou hráz na říčce Nemilance začali v těchto dnech stavět bobři, a to v těsné blízkosti nového propustku ve Slavoníně. Jejich počet tam odhaduje vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka na čtyři.

    „I po povodni se bobři v Olomouci volně pohybují v ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a téměř na všech uzavřených vodách. Jde o potomky bobrů navrácených do krajiny v devadesátých letech,“ uvedl Loyka.

    První výsadek dvacítky bobrů proběhl v listopadu 1991. Do Litovelského Pomoraví dorazili ze severovýchodního Polska, později k nim přibyl jeden pár z Litvy. Bobři se tak vrátili do původního domova a jejich počty od té doby výrazně narostly.

    „Nyní by to už byl důvod k zamyšlení nad regulací jejich počtu. Zákon chrání bobra i jeho sídlo, což platí pro chráněné druhy a není to jen výsadou bobrů. Bobři jsou vnímaví, činorodí a nelze je přelstít. Pokud jim hrázku odstraníme, tak to hned zjistí, jsou naštvaní a rychle si staví novou,“ komentoval bobří stavbu na Nemilance Loyka.

    Bobr je vodní tvor a umí se přizpůsobit nízkým i vysokým vodním stavům. Nicméně stromy, které bobři naruší v zaplaveném území nebo v podmáčené půdě, představují nebezpečí. (Zdroj)

  • Poznejte Olomouc zblízka – s průvodcem i po vlastní ose

    4.8.2024

    Plánujete prázdninovou dovolenou v Olomouci? Anebo se sem chystáte na výlet? Dobrá volba! Olomouc je totiž druhá největší památková rezervace v České republice, a navíc nemusíte nachodit stovky kilometrů, abyste toho hodně, ale opravdu hodně viděli.

    Historické centrum města vás okouzlí svou nezaměnitelnou atmosférou a památky, především ty barokní, jsou tu doslova na každém kroku. Nechoďte s hlavou sklopenou, ale koukněte občas nahoru. Na starých městských domech v centru se totiž dochovala původní znamení a na řadě z nich i výzdoba, která vám doslova vyrazí dech. V parcích, rozprostírajících se okolo města, se můžete zchladit ve stínu stromů anebo relaxovat třeba u knížky. A co teprve olomoucké uličky… Hrnčířská, Školní, Kačení, Kozí a další… Až jimi budete procházet, zkuste se chvíli zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Dýchne na vás atmosféra dob minulých a bude se vám jen těžko odcházet. Olomouc je krásná v každém ročním období, ale léto je prostě léto! Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.