Neředín: Za tajemstvími neředínského kopce

Foto: © Tereza Hrubá

Historie bývala k Neředínu často neurvalá, ale místní myslící lidé nedopustili, aby jakkoli zaostával. Vzhledově byl a je Neředín šťavnatý, protože oplýval vodou, úrodnou půdou a zelení. Tabulový vrch na jeho území je nejvýše položené místo v Olomouci. Lze ho považovat za vyhlídku, ze které východním směrem vidíme chloubu Hané, Svatý Kopeček, který má nadmořskou výšku jen o malinko vyšší. Západním směrem bývá na dohled Velký Kosíř nebo Drahanská vrchovina. Neředín sousedí z jihu s Novou Ulicí, ze severovýchodu je sousedem Řepčín.

Seznámíme se s městskou čtvrtí Neředín, zejména s její starou částí. Projdeme nejvýznamnějšími místy ústředního hřbitova, podíváme se na letiště s moderní stavbou Air Baru a do historie se vrátíme ve „starém“ Neředíně – u rybníčku a na návsi, která si zachovala ráz původní hanácké vesnice. Na závěr trasy navštívíme Park Malého prince, který je jedním velkým dětským hřištěm na zelené ploše.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NEŘEDÍNA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Za tajemstvími neředínského kopce

Městská část Neředín

Začátek trasy Na zastávce MHD Hřbitovy (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Kmochova (bus)

Charakter podloží

Většina trasy vede po asfaltu, částečně i po schůdných a sjízdných polních cestách.

Je trasa bez bariér?

Trasa je bez bariér, jen úsek polní cesty od letiště k rybníčku není vhodný pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

Dětské prolézačky u Air Baru, u rybníčku a v Parku Malého prince, občerstvení v restauraci Rigani či v kavárnách na konečné tramvají „Neředín, krematorium“, na letišti v Air Baru, v Restauraci U Rytíře v Neředínské ulici nebo na konci trasy v Kmochově ulici.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně. Ústřední hřbitov je otevřen po celý rok od 7.00 hod., ale uzamyká se podle ročního období již mezi 17. a 20. hodinou.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Antonie Caleková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2/, Hynek Pečinka/3 - 8/, Helena Polášková /9/, Antonie Caleková /10, 11/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(5)

Novinky

  • Olomoucké forty v mobilu? Proč ne?!

    7.10.2022

    311180384_7960905373981601_7398098965267922865_n Nová aplikace představuje vybrané objekty unikátního fortifikačního systému Olomouce, který byl vybudován v 18. století. Součástí jsou interaktivní mapy, historickou časovou osu a nespočet fotografií.

    Aplikaci ve verzi pro mobilní telefony i pro tablety si můžete stáhnout tady. A můžete se s ní hned vydat na naši "fortovou trasu" a jindy zase dál. Protože za jeden den určitě všechny forty neboli pozůstatky olomouckého vojenského opevnění, které kolem Olomouce vyrostlo ve druhé půlce 19. století, navštívit nezvládnete.

  • Pozvánka: Sobota 25. 6. 2022 Výlet po olomouckých fortech

    7.6.2022

    9.10 | sraz na zastávce busu Frajtovo náměstí (spoj bus č. 17 z Tržnice v 8.58)

    Poznejte vojenskou historii Olomouce přímo v terénu! Naše město má unikátní systém opevnění. Olomouc nechránily jen hradby, ale především několik desítek pevnůstek, tzv. fortů, a dalších vojenských staveb budovaných od konce 18. století téměř sto let. Dodnes jsou některé forty zachovalé a po rekonstrukci se otevírají veřejnosti. Půjdeme po jedné z tras „Do přírody ve městě“ a navštívíme Lazecký fort, Křelovský fort a pevnůstku v Neředíně. Na pěší trasu, která má okolo 14 kilometrů, je třeba se pořádně vybavit dobrým oblečením a obutím. Zájemci můžou trasu absolvovat na kole a přidat si ještě nějaké forty navíc.

    Akci vede Hynek Pečinka. Účastnický příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.