Nová Ulice: Vycházka za historií mezi paneláky

Foto: © Tereza Hrubá

Nová Ulice není ulice (proto se píše s velkým U), ale městská část Olomouce, do r. 1919 dokonce samostatné město. Po pohlcení svým větším sousedem se nachází 2 km jihozápadně od centra Olomouce a je jeho největší čtvrtí. Nová Ulice byla založena při budování olomoucké pevnosti v r. 1742. Nacházela se tu střelnice, popraviště, lomy a cihelny, zahrady, rybníky, jezírka a před budováním sídliště to bylo i výletní místo Olomoučanů, kteří chodili ke zdejšímu léčivému prameni. Na území Nové Ulice se nachází olomoucká univerzitní nemocnice, špitály ve zdejším katastru byly odnepaměti. Nová Ulice se musela podřizovat režimu vojenské pevnosti, což brzdilo její rozvoj. Po zániku pevnosti na konci 19. století zde naopak vypukla přímo průmyslová horečka: vzniká plynárna, sladovna, pivovar, cukrovar, výrobna syrečků, pražírna kávy, tkalcovna lnu a bavlny, továrny na výrobu provazů a sítí, elektromotorů, armatur, kočárků, konzerv, betonu, kosmetiky, sodovkárna, zemská nemocnice a také elektrárna.

Dnes je ale velká část čtvrti zastavěna novější výstavbou, kvůli níž bylaspousta původní zástavby zbořena, volné zelené plochy zastavěny, některé drobnější památky přesunuty a jiné rovnou zničeny. Zanikly tak zemědělské osady, zahrady, rybníky a jezírka, dílničky a továrničky. Před budováním sídlišť byla Nová Ulice také výletním a oddychovým místem Olomoučanů, kteří podnikali vycházky ke zdejšímu léčivému zdroji, takzvanému Křížovému prameni, ke kterému vedla i křížová cesta. Vydejte se na naši vycházku, na které zkusíme vyvolat duchy dějin a poznat Novou Ulici z úplně jiné stránky.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE NOVÉ ULICE

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Vycházka za historií mezi paneláky

Městská část Nová Ulice

Začátek trasy Na zastávce MHD Fakultní nemocnice (tram)

Konec trasy Na zastávce MHD Pionýrská (tram)

Charakter podloží Asfalt, kostky, šotolina

Je trasa bez bariér? Trasa je bez bariér s výjimkou úseku mezi hřbitovem a fortem XIII.

Vybavení na trase Po cestě lavičky, obchody, restaurace

Vhodná roční období Trasa je schůdná za každého počasí a celoročně.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jana Votroubková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 4/, Jana Votroubková /5/, Hynek Pečinka /6, 7/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(5)

Novinky

  • Olomoucké forty v mobilu? Proč ne?!

    7.10.2022

    311180384_7960905373981601_7398098965267922865_n Nová aplikace představuje vybrané objekty unikátního fortifikačního systému Olomouce, který byl vybudován v 18. století. Součástí jsou interaktivní mapy, historickou časovou osu a nespočet fotografií.

    Aplikaci ve verzi pro mobilní telefony i pro tablety si můžete stáhnout tady. A můžete se s ní hned vydat na naši "fortovou trasu" a jindy zase dál. Protože za jeden den určitě všechny forty neboli pozůstatky olomouckého vojenského opevnění, které kolem Olomouce vyrostlo ve druhé půlce 19. století, navštívit nezvládnete.

  • Pozvánka: Sobota 25. 6. 2022 Výlet po olomouckých fortech

    7.6.2022

    9.10 | sraz na zastávce busu Frajtovo náměstí (spoj bus č. 17 z Tržnice v 8.58)

    Poznejte vojenskou historii Olomouce přímo v terénu! Naše město má unikátní systém opevnění. Olomouc nechránily jen hradby, ale především několik desítek pevnůstek, tzv. fortů, a dalších vojenských staveb budovaných od konce 18. století téměř sto let. Dodnes jsou některé forty zachovalé a po rekonstrukci se otevírají veřejnosti. Půjdeme po jedné z tras „Do přírody ve městě“ a navštívíme Lazecký fort, Křelovský fort a pevnůstku v Neředíně. Na pěší trasu, která má okolo 14 kilometrů, je třeba se pořádně vybavit dobrým oblečením a obutím. Zájemci můžou trasu absolvovat na kole a přidat si ještě nějaké forty navíc.

    Akci vede Hynek Pečinka. Účastnický příspěvek: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.