Nové Sady: Objevitelská výprava plná vody

Foto: © Tereza Hrubá

Nové Sady jsou bývalá obec, nyní městská čtvrť a katastrální území na jih od centra statutárního města Olomouce s cca 14 tisíci obyvateli, je tedy druhou největší městskou čtvrtí. Nachází se zde městská čistírna odpadních vod nebo železniční stanice Olomouc-Nové Sady. 

Nový Svět se nachází 2,5 km jihovýchodně od centra Olomouce, do r. 1919 býval samostatnou vsí. Sousedí s Hodolany a Holicí. První zmínka o osadě, tehdy zvané Dědinka, na levém břehu řeky Moravy, pochází z roku 1314. Dědinka byla ale později v rámci budování olomoucké pevnosti zcela zbořena. Nahradila ji nová osada, založená na doposud volných pozemcích v katastru Holice. A protože to byla osada nová, získala název Nový Svět.

Pohodová vycházka nás seznámí s historií, přírodou i s možnostmi sportování a občerstvení na Nových Sadech a na Novém Světě. Zastavíme se totiž jak u zajímavých místních památek, tak si můžeme odpočinout u vody, někdy i s nabídkou sportovního vyžití a občerstvení či krmení vodního ptactva. Základní varianta trasy končí kousek od centra města, prodloužená vede do městské části Nový Svět.

Trasa je dlouhá 6 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. Zkrácená trasa je dlouhá 5,5 km.

HISTORIE NOVÝCH SADŮ A NOVÉHO SVĚTA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Objevitelská výprava plná vody

Městská část Nové Sady, Slavonín, Nový Svět, Olomouc-střed

Začátek trasy Na zastávce MHD U Kapličky, Nové Sady (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Konzum, Nový Svět (bus). Zkrácená trasa končí na zastávce MHD Šantovka (tram).

Charakter podloží Asfalt, hlína, šotolina, chodníky

Je trasa bez bariér? Trasa je v podstatě bez bariér.

Vybavení na trase 

U rybníku Hamrys jsou lavičky. Lavičky se nacházejí i podél Moravy od mostu na Nových Sadech směrem k centru.

V areálu Kaprodromu je lanové centrum, pískoviště, hřiště na plážový volejbal a fotbal, Workout Park Olomouc – posilovna, ohniště. Funguje zde hospůdka. Areál je otevřen následovně: březen - říjen denně 8 - 22, v dalších měsících dle předchozí dohody na tel. 777 234 966.

U Šantovky je velké dětské hřiště, jemuž dominuje obří pirátská loď s prolézačkami, skluzavkami, pískovištěm atd. Větší děti zase ocení trampolínu, motokáry a venkovní posilovnu. U hřiště je občerstvovací stánek.

Na Novém Světě fungují hned tři "občerstvovny". Letní zahrádka Na Hřišti má provozní dobu v teplých měsících denně 16 - 21. Po domluvě i možnost opékání na zdejším ohništi. Hospoda U Žida v Sudově ulici má otevřeno ve všední dny 11 - 23, o víkendech 15 - 23. V sezoně se tu i griluje. Pivnice Knihovna v Sudově ulici má otevřeno denně 15 - 22. V sezoně se zde také griluje.

Vhodná roční období 

Trasa by měla být schůdná celoročně, v zimních měsících může být obtížněji schůdná v úsecích polních cest, např. od rybníku Hamrys ke Kaprodromu.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Hana Hulíková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Hana Hulíková /2 - 4, 6 - 8/, Hynek Pečinka /5/, Malá liška /9, 10/, Kaprodromklub.cz /11/

Zdroje:

  • Wikipedie.cz
  • Hrady.cz
  • Olomouc.eu
  • Horák, J.: Kostel sv. Filipa a Jakuba v Olomouci Nových Sadech a kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci – Povelu, Olomouc 2014 (vydáno vlastním nákladem)
  • Pamatkovykatalog.cz
  • Kaprodromklub.cz
  • Olomouc.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Olomouc.eu: Vodu v Nemilance regulují také bobři

    14.10.2024

    Snimek-obrazovky-2024-10-14-103729 Úplně novou hráz na říčce Nemilance začali v těchto dnech stavět bobři, a to v těsné blízkosti nového propustku ve Slavoníně. Jejich počet tam odhaduje vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka na čtyři.

    „I po povodni se bobři v Olomouci volně pohybují v ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a téměř na všech uzavřených vodách. Jde o potomky bobrů navrácených do krajiny v devadesátých letech,“ uvedl Loyka.

    První výsadek dvacítky bobrů proběhl v listopadu 1991. Do Litovelského Pomoraví dorazili ze severovýchodního Polska, později k nim přibyl jeden pár z Litvy. Bobři se tak vrátili do původního domova a jejich počty od té doby výrazně narostly.

    „Nyní by to už byl důvod k zamyšlení nad regulací jejich počtu. Zákon chrání bobra i jeho sídlo, což platí pro chráněné druhy a není to jen výsadou bobrů. Bobři jsou vnímaví, činorodí a nelze je přelstít. Pokud jim hrázku odstraníme, tak to hned zjistí, jsou naštvaní a rychle si staví novou,“ komentoval bobří stavbu na Nemilance Loyka.

    Bobr je vodní tvor a umí se přizpůsobit nízkým i vysokým vodním stavům. Nicméně stromy, které bobři naruší v zaplaveném území nebo v podmáčené půdě, představují nebezpečí. (Zdroj)

  • Poznejte Olomouc zblízka – s průvodcem i po vlastní ose

    4.8.2024

    Plánujete prázdninovou dovolenou v Olomouci? Anebo se sem chystáte na výlet? Dobrá volba! Olomouc je totiž druhá největší památková rezervace v České republice, a navíc nemusíte nachodit stovky kilometrů, abyste toho hodně, ale opravdu hodně viděli.

    Historické centrum města vás okouzlí svou nezaměnitelnou atmosférou a památky, především ty barokní, jsou tu doslova na každém kroku. Nechoďte s hlavou sklopenou, ale koukněte občas nahoru. Na starých městských domech v centru se totiž dochovala původní znamení a na řadě z nich i výzdoba, která vám doslova vyrazí dech. V parcích, rozprostírajících se okolo města, se můžete zchladit ve stínu stromů anebo relaxovat třeba u knížky. A co teprve olomoucké uličky… Hrnčířská, Školní, Kačení, Kozí a další… Až jimi budete procházet, zkuste se chvíli zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Dýchne na vás atmosféra dob minulých a bude se vám jen těžko odcházet. Olomouc je krásná v každém ročním období, ale léto je prostě léto! Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.