Nové Sady: Objevitelská výprava plná vody

Foto: © Tereza Hrubá

Nové Sady jsou bývalá obec, nyní městská čtvrť a katastrální území na jih od centra statutárního města Olomouce s cca 14 tisíci obyvateli, je tedy druhou největší městskou čtvrtí. Nachází se zde městská čistírna odpadních vod nebo železniční stanice Olomouc-Nové Sady. 

Nový Svět se nachází 2,5 km jihovýchodně od centra Olomouce, do r. 1919 býval samostatnou vsí. Sousedí s Hodolany a Holicí. První zmínka o osadě, tehdy zvané Dědinka, na levém břehu řeky Moravy, pochází z roku 1314. Dědinka byla ale později v rámci budování olomoucké pevnosti zcela zbořena. Nahradila ji nová osada, založená na doposud volných pozemcích v katastru Holice. A protože to byla osada nová, získala název Nový Svět.

Pohodová vycházka nás seznámí s historií, přírodou i s možnostmi sportování a občerstvení na Nových Sadech a na Novém Světě. Zastavíme se totiž jak u zajímavých místních památek, tak si můžeme odpočinout u vody, někdy i s nabídkou sportovního vyžití a občerstvení či krmení vodního ptactva. Základní varianta trasy končí kousek od centra města, prodloužená vede do městské části Nový Svět.

Trasa je dlouhá 6 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. Zkrácená trasa je dlouhá 5,5 km.

HISTORIE NOVÝCH SADŮ A NOVÉHO SVĚTA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Objevitelská výprava plná vody

Městská část Nové Sady, Slavonín, Nový Svět, Olomouc-střed

Začátek trasy Na zastávce MHD U Kapličky, Nové Sady (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Konzum, Nový Svět (bus). Zkrácená trasa končí na zastávce MHD Šantovka (tram).

Charakter podloží Asfalt, hlína, šotolina, chodníky

Je trasa bez bariér? Trasa je v podstatě bez bariér.

Vybavení na trase 

U rybníku Hamrys jsou lavičky. Lavičky se nacházejí i podél Moravy od mostu na Nových Sadech směrem k centru.

V areálu Kaprodromu je lanové centrum, pískoviště, hřiště na plážový volejbal a fotbal, Workout Park Olomouc – posilovna, ohniště. Funguje zde hospůdka. Areál je otevřen následovně: březen - říjen denně 8 - 22, v dalších měsících dle předchozí dohody na tel. 777 234 966.

U Šantovky je velké dětské hřiště, jemuž dominuje obří pirátská loď s prolézačkami, skluzavkami, pískovištěm atd. Větší děti zase ocení trampolínu, motokáry a venkovní posilovnu. U hřiště je občerstvovací stánek.

Na Novém Světě fungují hned tři "občerstvovny". Letní zahrádka Na Hřišti má provozní dobu v teplých měsících denně 16 - 21. Po domluvě i možnost opékání na zdejším ohništi. Hospoda U Žida v Sudově ulici má otevřeno ve všední dny 11 - 23, o víkendech 15 - 23. V sezoně se tu i griluje. Pivnice Knihovna v Sudově ulici má otevřeno denně 15 - 22. V sezoně se zde také griluje.

Vhodná roční období 

Trasa by měla být schůdná celoročně, v zimních měsících může být obtížněji schůdná v úsecích polních cest, např. od rybníku Hamrys ke Kaprodromu.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Hana Hulíková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Hana Hulíková /2 - 4, 6 - 8/, Hynek Pečinka /5/, Malá liška /9, 10/, Kaprodromklub.cz /11/

Zdroje:

  • Wikipedie.cz
  • Hrady.cz
  • Olomouc.eu
  • Horák, J.: Kostel sv. Filipa a Jakuba v Olomouci Nových Sadech a kaple Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci – Povelu, Olomouc 2014 (vydáno vlastním nákladem)
  • Pamatkovykatalog.cz
  • Kaprodromklub.cz
  • Olomouc.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(10)

Novinky

  • Na jarní prázdniny nemusíte vyrážet nikam daleko. Dají se aktivně a zábavně prožít i v Olomouci

    2.2.2021

    JAK PROŽÍT JARNÍ PRÁZDNINY V OLOMOUCI? Jednou z možností je poznávání přírody, města a okolí. Vybrat si můžete ze šestnácti vyzkoušených a dobře popsaných tras. Nová brožura nazvaná Do přírody ve městě je k dostání v Informačním centru, nebo na www.prirodavemeste.cz. Láká na vycházky za přírodou olomouckých čtvrtí. Kam jít? I v Olomouci se můžete dostat „do hor“. Třeba při procházce na Svatý Kopeček. Procházkový okruh kolem historického jádra vede Bezručovými sady a sady Přemyslovců. Nad hradbami, které tyto parky ohraničují, jsou vidět historické církevní, vojenské i vysokoškolské budovy. Ale můžete se vydat i na lošovskou hvězdárnu nebo za olomouckým Golemem, což je vlastně svatý Kryštof.

    „Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují ilustrační fotografie míst, kterými trasa prochází, a zajímavosti z historie městských částí. Brožuru zpracovali lidé ze spolku Přátelé přírody, z místní skupiny Malá liška. K dostání je zdarma,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Projekt získal i mezinárodní ocenění Naturefriends Innovative Award. Projekt Do přírody ve městě je vhodný pro zájemce o nenáročnou turistiku, aby se na vlastní oči a vlastním tempem mohli seznámit s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. 

    Zdroj: Olomoucké listy 2/2021, online zde.

  • Kamenný kříž i portál kaple jsou jako nové, tři čtvrtě milionu zamířilo do oprav olomouckých památek

    30.11.2020

    050-bezrucovy-sady Město pokračuje v péči o památky, do oprav a údržby v roce 2020 investovalo více než tři čtvrtě milionu korun. Týká se to jak klasických oprav, tak i odstraňování stop po řádění sprejerů.

    „O jedinečné kulturní dědictví, které v Olomouci máme, se staráme systematicky. I v letošním roce se nám přes omezený počet finančních prostředků podařilo zajistit opravu mnoha památek. Myslíme na menší sakrální objekty místního významu i důležité památky v centru města, které potřebují pravidelnou péči,“ objasnil majetkoprávní náměstek primátora Matouš Pelikán. Celý článek...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.