Popis trasy Kolem jezer do ptačího ráje

1. zastavení: Bývalý klášter dominikánek v Řepčíně

Autobusem z centra města přijedeme na autobusovou zastávku Řepčín, Svatoplukova. Přímo u ní se můžeme projít školním parkem s dětskými hřišti, volně přístupnými veřejnosti. Ve školní budově dříve sídlil klášter dominikánek, založený roku 1889. Řádové sestry zde vedly několik dívčích vzdělávacích ústavů. V roce 1950 musely odejít a objekt sloužil nejdříve jako vojenské učiliště pohraniční a vnitřní stráže, později jako nemocnice. Kolem školy pokračujeme dále po Svatoplukově ulici na křižovatku s ulicí Řepčínskou, na niž zahneme doprava, až dojdeme ke kapličce sv. Isidora.

2. zastavení: kaple sv. Isidora, Řepčín

Barokní kaple sv. Isidora z druhé poloviny 18. století je nejstarší řepčínskou památkou. Kaple zasvěcená patronovi rolníků byla v roce 2009 zrekonstruována a nově vysvěcena. Protože patronem Řepčína je také sv. Florián, najdeme dnes v kapli podobizny obou světců. Dále pokračujeme ulicemi Řepčínskou a Břetislavovou přes nový parčík na cyklostezku podél Mlýnského potoka.

3. zastavení: "Sejdeme se u vody"

Park vytvořil v dobrovolnickém projektu "Sejdeme se u vody" spolek Naše Řepčínsko. Cílem bylo vytvoření příjemného společného prostoru, který místním lidem umožní setkávat se a zažívat společné okamžiky. Kámen, který je dominantou parčíku, byl v anketě místních obyvatel pojmenován "Řepák". Na opačném konci parčíku mineme parkoviště s odpočívadly, která slouží jako nástupní místo bruslařům na Hejčínské inline stezky. Přejdeme most přes Mlýnský potok a dáme se vlevo. Odtud až do Chomoutova následujeme naučnou stezku Kol kolem Olomouce.

4. zastavení: Mlýnský potok, Přírodní rezervace Plané loučky

Zatímco po levé ruce nyní máme Mlýnský potok, po pravé straně se rozprostírají ovocné sady a přírodní rezervace Plané loučky. Ta má za cíl uchování společenstev slatinných luk, meandrujícího toku s břehovými porosty a tůní s výskytem řady ohrožených rostlin i živočichů. U mostu přes Mlýnský potok můžeme potkat vodáky, kteří kvůli smrtelně nebezpečnému řepčínskému jezu musí přetahovat lodě po souši. U jezu najdeme pomníček Jana Usnula, který ve snaze zachránit tonoucího obětoval život svůj. Pomníček je věnován také mnoha dalším obětem jezu. Od jezu pokračujeme dále po naučné stezce.

5. zastavení: Jezero Poděbrady

Jezero Poděbrady je rozsáhlá vodní plocha v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Vzniklo těžbou štěrkopísků a patří k nejčistším přírodním koupalištím v kraji. Je tvořeno dvěma vzájemně propojenými částmi U Přístaviště a Plané Loučky, vodní plocha jezera je rozčleněna ostrovem. Část břehů je upravena na pláže a okolí jezera je v letní sezoně udržováno. Občerstvit se můžete ve zrekonstruované hospodě. Jezero je využíváno k relaxaci, vodním sportům i rybaření. Po březích jezera vede naučná stezka Kolem jezera Poděbrady. My však pokračujeme od jezera dále po naučné stezce Kol kolem Olomouce ve směru na Chomoutov. Opětovně překročíme Mlýnský potok i odlehčovací kanál Častavu a ocitáme se na jižním kraji Chomoutova.

6. zastavení: Kaplička v Chomoutově

Chomoutovem projdeme po hlavní Dalimilově ulici až k odbočce vpravo na ulici Hrachoviska, kde pod kaštany stojí kaple Navštívení Panny Marie z 19. století. Opravena byla po povodni v roce 1997, na niž upozorňuje pamětní deska. Vedle kaple na kamenném sloupu spatříme  sochu Panny Marie, věnovanou roku 1898 rodinou Coufalových z Chomoutova. Dále po hlavní silnici po pravé straně se nachází pomník Rudé armády z r. 1946 a za mostem přes Moravu po levé straně kamenná mohyla s pamětní deskou mužů padlých v letech 1914–1918.

Jelikož se nacházíme přesně v polovině našeho putování, doporučujeme občerstvení v místním minipivovaru Chomout a poté pokračovat k Chomoutovskému jezeru. Pokud už nemáte čas nebo síly, můžete odsud odjet autobusem z nedaleké zastávky.

7. zastavení: Chomoutovské jezero

Z ulice Štěpánovské odbočíme naproti pomníku padlým 1. světové války vpravo na ulici Písečnou. Na rozdvojce za učilištěm se držíme vlevo a napojíme se tak na naučnou stezku Ptačí ráj, která nás provede kolem Chomoutovského jezera. Tato přírodní památka je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. Jezero, které vzniklo zatopením štěrkopískovny, je rozděleno hrází na Velké a Malé. Na větším z obou ostrovů se nachází jedna z největších kolonií racků chechtavých na Moravě.

8. zastavení: Ornitologická pozorovatelna

Milovníci ptačí říše mohou ptáky sledovat z pozorovatelny doplněné informační tabulí s druhy ptáků, které je možné na lokalitě běžně vidět, aby i méně znalí návštěvníci dokázali zástupce snadno určit. Z pozorovatelny se po naučné stezce vrátíme zpět na silnici vedoucí k Chomoutovu, kde na zastávce MHD Chomoutov, škola trasa končí.

Poznámky k trase

Příroda na trase

Řepčínský parčík Sejdeme se u vody

V neděli 1. září 2019 spolek Naše Řepčínsko po odpracování 1200 brigádnických hodin slavnostně otevřel parčík v Břetislavově ulici, na kterém pracoval dva roky. Velkým úsilím vytvořil spolek prostor, který umožňuje místním lidem setkávat se, poznávat se a zažívat společné okamžiky.V parčíku najdete infotabuli s legendou a stručným popisem. Kámen, který je dominantou parčíku, byl v anketě místních obyvatel pojmenován „Řepák“.

Poděbrady

Rozsáhlá vodní plocha v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Jezero vzniklo těžbou štěrkopísků a patří k nejčistším přírodním koupalištím v kraji. Jrzero je tvořeno dvěma vzájemně propojenými částmi U Přístaviště a Plané Loučky, vodní plocha jezera je rozčleněna ostrovem. Část břehů je upravena na pláže, okolí jezera je v letní sezoně udržováno. Občerstvit se můžete v zrekonstruované hospodě s velkou terasou, situovanou k vodě. Jezero je využívané k relaxaci, vodním sportům i rybaření.

Chomoutovské jezero

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. Jezero s blízkým okolím bylo roku 1993 vyhlášeno přírodní rezervací o rozloze 106 ha v rámci tehdy zřízené chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Od roku 2010 je toto území chráněno jako přírodní památka.

Jezero, které vzniklo zatopením štěrkopískovny, je rozděleno hrází na Velké a Malé. Na větším z obou ostrovů se nachází jedna z největších kolonií racků chechtavých na Moravě. Nejlépe pozorovatelná je ze severního břehu jezera. V kolonii bývají pravidelně k zastižení také racci černohlaví. U tohoto druhu se jedná dokonce o největší hnízdiště v ČR. V rákosinách a mokřadech na březích sídlí lysky černé, slípky zelenonohé a chřástali vodní.

Nejvyšší druhovou pestrost lokalita nabízí především koncem zimy a na jaře. Ze zajímavých pěvců můžeme spatřit rákosníky velké, cvrčilky říční, moudivláčky lužní, občas sýkořice vousaté nebo slavíky modráčky středoevropské. V zimě se pravidelně objevují orli mořští, volavky bílé, kormoráni velcí a na průtahu různé druhy kachen a dlouhokřídlých.

Milovníci ptačí říše mohou ptáky sledovat z pozorovatelny, která je doplněna informační tabulí s druhy ptáků, které je možné na lokalitě běžně vidět, aby i méně znalí návštěvníci dokázali zástupce snadno určit. V minulosti zde byl vysazen také bobr evropský, jehož výskyt je patrný na okolních dřevinách.

Hromův dub

Hromův dub je jeden z nejvýznamnějších památných stromů v okrese Olomouc. Nachází se mezi vesnicemi Chomoutovem a Hlušovicemi poblíž železniční tratě z Olomouce do Prahy. Přibližně čtyřsetletý dub s obvodem kmene širokým přes 6 metrů je patrně posledním pamětníkem Velkého rybníka, který byl v těchto místech zřízen městem Olomouc v roce 1577 a jehož hráz byla podle dobové tradice osázena stromy. V roce 2010 se dub stal Stromem rok. Poté reprezentoval Česko v anketě Evropský strom roku.

Další zajímavosti

Dub olomouckých Přátel přírody a Rodinný háj

V blízkosti Hromova dubu bylo v rámci rekultivačního projektu Rodinný háj zasazeno mnoho dubů, jilmů, javorů, lip a habrů. Sem přibyl v roce 2012 i dub, který vysadili členové spolku Přátelé přírody, olomoucké skupiny Malá liška. Jejich stromek dostal pořadové číslo 32. Každoročně se k němu v předvánočním čase vracejí a kontrolují, jak se mu daří.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(3)

Novinky

  • Objevte přírodu na předměstích Olomouce, jaká umí být v podzimních barvách

    10.10.2023

    Letošní horké léto už je s konečnou platností minulostí a je tu opět podzimní čas. Najděte si chvilku a vyrazte na některou z vycházkových tras vedoucích z jednotlivých městských částí Olomouce do nejbližší přírody. Vydejte se třeba za olomouckým Golemem, za léčivou vodou, objevte tajemství Neředínského kopce nebo nebo ptačí ráj na severu našeho města.

    Trasy "Do přírody ve městě" nabízejí krátké pohodové výlety pro rodiče s dětmi, pro seniory, ale i pro všechny ostatní, kteří nechtějí zrovna výkonnostní turistiku a zároveň se chtějí dozvědět něco víc o místech, kam se v Olomouci třeba ještě nepodívali a která přitom stojí za to. Pojďte s námi objevit naše město z trochu jiné stránky! Přehled našich tras najdete zde.

  • Přeskočte do pravěku i středověku. Kopec u katedrály má sedm tisíc let dlouhou historii!

    21.6.2023

    Dómské návrší. Foto: Libor Sváček, box@fotosvacek.cz Nejlepší expozice, jaká kdy v Olomouci byla, je teď v Arcidiecézním muzeu. Přijďte si sami zjistit, jak se během staletí proměňovalo Svatováclavské návrší, kde býval Olomoucký hrad a dnes se tyčí věže svatováclavské katedrály. Zdejší nová stálá expozice s názvem Zde se nacházíte vám to ukáže mimo jiné i díky povedeným realistickým bronzovým modelům. Návštěvník zjistí, že na místě Dómu sv. Václava a arcidiecézního muzea lidé žijí, pracují a modlí se už sedm tisíc let! Více v článku na olomoucky.rej.cz.

    A jakmile budete s expozicí hotovi, můžete pokračovat našimi dvěma na sebe navazujícími vycházkami po olomouckých parcích nebo jakoukoli jinou z tras Do přírody ve městě, které nabízejí nyní v létě ideální příležitost jak se zchladit v městské a příměstské zeleni a ještě se něco zajímavého dozvědět.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.