Řepčín: Kolem jezer do ptačího ráje

X__20190915_120503

Řepčín, který se do r. 1880 nazýval Hřebčín, je dřívější samostatná obec, nyní olomoucká městská část asi 4,5 km severozápadně od centra města. Nachází se na pravém břehu Mlýnského potoka, což je rameno řeky Moravy. Na území Řepčína se nacházejí Moravské železárny, vede tudy železnice do Kostelce na Hané, najdeme zde fortovou pevnůstku a také - a pro nás především - přírodní jezero Poděbrady. To vzniklo zatopením jámy po těžbě štěrkopísku prováděné plovoucími bagry ještě v 70. letech 20. století. Má rozlohu 16,5 ha a největší hloubku 6 metrů. Na Poděbrady bezprostředně navazuje Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, táhnoucí se dále až k Mohelnici.

Trasa prochází čtvrtí Řepčín kolem místní významné památky, barokní kapličky sv. Isidora. Po opuštění čtvrti pokračuje přírodní rezervací Plané Loučky k populárnímu poděbradskému jezeru, které se již nachází v CHKO Litovelské Pomoraví. Od jezera dojdeme do městské části Chomoutov. Zde, v polovině trasy, doporučujeme návštěvu místního pivovaru. Druhá část trasy pokračuje přírodní rezervací Chomoutovské jezero, jíž se právem přezdívá ptačí ráj. Přes ornotologickou pozorovatelnu se trasa stáčí kolem jezera zpět do Chomoutova, kde končí.

Trasa je dlouhá 12 km, vyžaduje asi 4 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE ŘEPČÍNA A CHOMOUTOVA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Kolem jezer do ptačího ráje

Městská část Řepčín, Chomoutov

Začátek trasy Na zastávce MHD Řepčín, Svatoplukova (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Chomoutov, škola (bus)

Charakter podloží 

V Řepčíně i Chomoutově asfalt, mezi městskými částmi (většina trasy) polní cesty nebo pěšiny.

Je trasa bez bariér?

Vzhledem k hlinitému podloží může být trasa velmi blátivá. Trasa pro kočárky či vozíčkáře sjízdná s obtížemi, některé části trasy kolem chomoutovského jezera nesjízdné.

Vybavení na trase

  • Možnost koupání na přírodním koupališti Poděbrady
  • Tři dětská hřiště (Řepčín, Poděbrady, Chomoutov)
  • Občerstvení: Cukrárna U Pepíka, hostinec T3 u kapličky (Řepčín), občerstvení Terasa (Poděbrady), hospoda U Pačesa, pivovar Chomout (Chomoutov)

Vhodná roční období

Trasa je schůdná nebo sjízdná na kole za každého počasí a celoročně, ovšem na jaře nebo po dešti bývá velmi bahnitá

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Marta P. Perůtková

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(3)

Novinky

  • Objevte přírodu na předměstích Olomouce, jaká umí být v podzimních barvách

    10.10.2023

    Letošní horké léto už je s konečnou platností minulostí a je tu opět podzimní čas. Najděte si chvilku a vyrazte na některou z vycházkových tras vedoucích z jednotlivých městských částí Olomouce do nejbližší přírody. Vydejte se třeba za olomouckým Golemem, za léčivou vodou, objevte tajemství Neředínského kopce nebo nebo ptačí ráj na severu našeho města.

    Trasy "Do přírody ve městě" nabízejí krátké pohodové výlety pro rodiče s dětmi, pro seniory, ale i pro všechny ostatní, kteří nechtějí zrovna výkonnostní turistiku a zároveň se chtějí dozvědět něco víc o místech, kam se v Olomouci třeba ještě nepodívali a která přitom stojí za to. Pojďte s námi objevit naše město z trochu jiné stránky! Přehled našich tras najdete zde.

  • Přeskočte do pravěku i středověku. Kopec u katedrály má sedm tisíc let dlouhou historii!

    21.6.2023

    Dómské návrší. Foto: Libor Sváček, box@fotosvacek.cz Nejlepší expozice, jaká kdy v Olomouci byla, je teď v Arcidiecézním muzeu. Přijďte si sami zjistit, jak se během staletí proměňovalo Svatováclavské návrší, kde býval Olomoucký hrad a dnes se tyčí věže svatováclavské katedrály. Zdejší nová stálá expozice s názvem Zde se nacházíte vám to ukáže mimo jiné i díky povedeným realistickým bronzovým modelům. Návštěvník zjistí, že na místě Dómu sv. Václava a arcidiecézního muzea lidé žijí, pracují a modlí se už sedm tisíc let! Více v článku na olomoucky.rej.cz.

    A jakmile budete s expozicí hotovi, můžete pokračovat našimi dvěma na sebe navazujícími vycházkami po olomouckých parcích nebo jakoukoli jinou z tras Do přírody ve městě, které nabízejí nyní v létě ideální příležitost jak se zchladit v městské a příměstské zeleni a ještě se něco zajímavého dozvědět.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.