Řepčín: Kolem jezer do ptačího ráje

X__20190915_120503

Řepčín, který se do r. 1880 nazýval Hřebčín, je dřívější samostatná obec, nyní olomoucká městská část asi 4,5 km severozápadně od centra města. Nachází se na pravém břehu Mlýnského potoka, což je rameno řeky Moravy. Na území Řepčína se nacházejí Moravské železárny, vede tudy železnice do Kostelce na Hané, najdeme zde fortovou pevnůstku a také - a pro nás především - přírodní jezero Poděbrady. To vzniklo zatopením jámy po těžbě štěrkopísku prováděné plovoucími bagry ještě v 70. letech 20. století. Má rozlohu 16,5 ha a největší hloubku 6 metrů. Na Poděbrady bezprostředně navazuje Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví, táhnoucí se dále až k Mohelnici.

Trasa prochází čtvrtí Řepčín kolem místní významné památky, barokní kapličky sv. Isidora. Po opuštění čtvrti pokračuje přírodní rezervací Plané Loučky k populárnímu poděbradskému jezeru, které se již nachází v CHKO Litovelské Pomoraví. Od jezera dojdeme do městské části Chomoutov. Zde, v polovině trasy, doporučujeme návštěvu místního pivovaru. Druhá část trasy pokračuje přírodní rezervací Chomoutovské jezero, jíž se právem přezdívá ptačí ráj. Přes ornotologickou pozorovatelnu se trasa stáčí kolem jezera zpět do Chomoutova, kde končí.

Trasa je dlouhá 12 km, vyžaduje asi 4 hod. chůze + čas na zastaveních.

HISTORIE ŘEPČÍNA A CHOMOUTOVA

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Kolem jezer do ptačího ráje

Městská část Řepčín, Chomoutov

Začátek trasy Na zastávce MHD Řepčín, Svatoplukova (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Chomoutov, škola (bus)

Charakter podloží 

V Řepčíně i Chomoutově asfalt, mezi městskými částmi (většina trasy) polní cesty nebo pěšiny.

Je trasa bez bariér?

Vzhledem k hlinitému podloží může být trasa velmi blátivá. Trasa pro kočárky či vozíčkáře sjízdná s obtížemi, některé části trasy kolem chomoutovského jezera nesjízdné.

Vybavení na trase

  • Možnost koupání na přírodním koupališti Poděbrady
  • Tři dětská hřiště (Řepčín, Poděbrady, Chomoutov)
  • Občerstvení: Cukrárna U Pepíka, hostinec T3 u kapličky (Řepčín), občerstvení Terasa (Poděbrady), hospoda U Pačesa, pivovar Chomout (Chomoutov)

Vhodná roční období

Trasa je schůdná nebo sjízdná na kole za každého počasí a celoročně, ovšem na jaře nebo po dešti bývá velmi bahnitá

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Marta P. Perůtková

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(7)

Novinky

  • Pozvánka: Sobota 18. 12. 2021 Zimní vycházka k Dubu Přátel přírody

    10.11.2021

    10.10 │ zast. busu č. 20 Klášterní Hradisko (odjezd z Tržnice v 9.58)

    V květnu 2012 (!) jsme zasadili v háji u Hromova dubu mezi Černovírem a Chomoutovem svůj „Dub Přátel přírody“. Tradičně před Vánocemi se půjdeme podívat, jak se mu daří. Tentokrát půjdeme od Kláštera Hradisko přes černovírský vojenský hřbitov podél potoka Trusovka k Hromovu a našemu dubu a skončíme v Pivovaru Chomout, případně se ještě podíváme na břeh Chomoutovského jezera.

    Trasa má asi 8 kilometrů (mapka). Vezměte si občerstvení a také nějakou vánoční ozdobu, kterou náš dub zkrášlíme. Akci vede Hynek Pečinka.

    Příspěvek na akci: členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.

  • Pozvánka: Úterý 25. 5. 2021 Vycházka podél Hamerského náhonu

    18.5.2021
    178391603_10218243580991207_6536032538906994766_n Zveme vás na vycházku, kam musíme vyrazit, "než to zaroste". V úterý 25. května v podvečer půjdeme podél Hamerského náhonu z Bystrovan na Nové Sady. Budeme se cestou co nejvíce držet podél toku (ten je zde: https://mapy.cz/s/nehenonobu). Trasa má asi 7 km, jsou potřeba turistické boty, protože částečně půjdeme přes pole.
    Vyrazíme v 16:45 ze zastávky busu č. 15 Bystrovany, škola (jede z hlavního nádraží v 16:34). Z Nových Sadů vás odveze domů bus č. 14 nebo 16 anebo tramvaje č. 3, 5. Kdyby přes den silně pršelo, akce se nekoná.
    Akci vede Hynek Pečinka. Členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.
    Co je Hamerský náhon a kde stával Hamerský mlýn neboli Měďárna?
    Hamerský náhon odvádí část vody z Bystřičky pod obcí Bystrovany a vrací ji do Moravy pod Novými Sady. Jde o umělý vodní tok, který se však postupem let zapojil do okolní krajiny a patří podle zákona mezi významné krajinné prvky vyžadující zvláštní ochranu. U dnešního kruhového objezdu u Bystrovan, u silnice směrem na Přáslavice, stála ještě na konci 90. let 20. stol. budova bývalého obilního mlýna, který stál na Hamerském náhonu, který teče podél dnešní cesty Hamerská. Od druhé poloviny 16. stol. zde máme doložený měděný hamr. V r. 1808 se vedle kovářské živnosti v mlýně začalo mlít také obilí, postupně byl přestavěn i na mletí borku (duběnky), později zde byl i lis na olej a pila. V r. 1949 byl mlýn znárodněn a ten rok se zde mlelo obilí naposledy. Dnes už není po objektu mlýna ani památky.
« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.