Historie obcí Skrbeň a Horka nad Moravou

Skrbeň

Skrbeň, r. 1910 Území kolem obce bylo osídleno již na sklonku pravěku, byla zjištěna nepřetržitá řada osídlení od doby neolitu (mladší doby kamenné) až do doby Velkomoravské říše (9. stol. n.l.). V místě zvaném Hradisko (mírné návrší severozápadně od obce) byl prováděn archeologický průzkum. Kulturní vrstva byla 60-80 cm silná, v minulém století však byla porušena orbou a dále potom výstavbou zemědělských objektů. Byly zde nalezeny kůlové jamky (po kůlech nesoucích konstrukci chat), zásobnicové jámy, hlazené kamenné nástroje, střepy keramiky, čepele, pozůstatky koster.

První písemná zmínka je z roku 1174, kdy "vladyka Sedleck synů nemaje daroval ves Skrben kostelu sv. Václava v Olomouci". Ve 13. století je Skrbeň v držení několika světských majitelů, tzn. že byla kostelem prodána. Roku 1263 se uvádí vladyka Donon ze Skrbeně a řada dalších. Ve 14. století vlastnil největší díl obce Filip ze Skrbeně, jednalo se o 10 lánů pole, tvrz se dvorem, 21 podsedků, 2 hospody a 2 mlýny. Více: https://www.skrben.cz/historie/

Horka nad Moravou

Horka nad Moravou, r. 1916 Na místě dnešního kostela sv. Mikuláše a v jeho okolí stával na tomto vyvýšeném pahorku menší hrad. Pravděpodobně se jednalo o malé šlechtické sídlo; možná stálo na základech bývalého kostelíka, možná byl kostelík se stavbou nějak propojen. Místo bylo vybráno dobře, protože v záplavové části řeky Moravy tehdy bývaly četné bažiny a mokřady, které sídlo výborně opevňovaly. Ves se připomíná k roku 1250 a k témuž existuje zmínka i o jistém Pardusovi z Horky a o Horeckém mlýně. Hrad je zmiňován k roku 1406, za husitských válek byl však značně poškozen.

K roku 1520 víme o majiteli Horky Petrovi, který měl pět synů. V roce 1535 byla Horka prodána městu Olomouci. Z písemností též víme, že roku 1593 byl již hrad rozbořen. Z významných událostí horecké historie uveďme založení kostela sv. Mikuláše v roce 1753, stavbu školy v roce 1873, založení Sokola roku 1872, Sboru dobrovolných hasičů roku 1884 a přivedení železnice do obce roku 1883.

Zdroj: www.hrady.cz

Zdroj fotografií starých pohlednic: www.fotohistorie.cz

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(27)

Novinky

  • Novosadská vycházka aneb neznámo za humny

    20.5.2015

    Novesady3 V olomoucké městské části Nové Sady bydlím řádově desítky let. Ale nikdy mě nenapadlo podívat se do zdejšího kostela a na hřbitov. Učinila jsem to až tento týden při přípravě na procházku Novými Sady. Ta proběhla v rámci seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. Trasa po Nových Sadech je totiž jednou z těch, které byly do nabídky nenáročných a krátkých výletů tohoto projektu zahrnuty. A byla jsem překvapená.

    Celý článek a fotky jsou zde

  • Krok za krokem lednovými Bukovany

    23.1.2015

    Jedna z tras projektu Do přírody ve městě vede okolo Bukovan a představuje neznámý turistický ráj "Bukuland". Lednová turistická vycházka, kterou jsme po trase pořádali, přilákala v sobotu 17. ledna přes dvacet zájemců o provětrání svých zimních kožichů a nálad. Po trase Bukovany a okolím, tedy Bukulandem, provázela autorka trasy Marcela Dosedělová. 

    Většině účastníků ale těch pár kilometrů nestačilo, a tak po ukončení společné části vycházky vyrazili směrem na Posluchov, do Lošova i jinam. Bukovany jsou totiž ideální pro krátkou procházku, anebo jako východiště delších tras. Navíc vás sem doveze městský autobus jen za 14korunovou jízdenku.

    "Vyrazili jsme původně ven jenom na chvilku, ale naštěstí bylo krásně, a tak jsme došli až do Radíkova a strávili venku celý den," chválila si výlet spokojená účastnice Hana Vojáčková. A nebyla sama.

    Fotky z akce jsou tady a tady.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.