Skrbeň: Z hanácké vsi do chrámu přírody

Foto: © Tereza Hrubá

Skrbeň se nachází v nivě řeky Moravy, na dohled od Olomouce. Jede sem městský autobus, a proto i odtud vedeme trasu. Jsme asi 8 km severozápadně od centra města a půjdeme odtud přes hanácké lány do Horky nad Moravou. Nejdříve si ale povšimneme několika zdejších památek. Ve Skrbeni totiž najdeme torzo zemanské tvrze, v jejímž středu stojí socha sv. Floriána, která původně stávala na olomouckém Dolním náměstí. Než přijdeme do Horky, nemůžeme si nechat ujít areál Domu přírody Litovelského Pomoraví, který nedávno vyrostl kolem ekocentra Sluňákov. Umělecky ztvárněné stavby skvěle zapadají do zdejší lužní krajiny komponované s odkazem na anglické romantické parky a upozorňují na věci, kterých si při každodenním shonu kolem sebe málo všímáme. Tato vycházka tak nevede jen do přírody, ale i do nitra nás samotných.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 1,5 hod. chůze + čas na zastaveních. Kratší vzdálenost trasy se časově prodlouží návštěvou areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví, který se nachází kolem budovy Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou (cca 1 – 2 hod.)

HISTORIE SKRBENĚ A HORKY NAD MORAVOU

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Z hanácké vsi do chrámu přírody

Předměstí Obce Skrbeň a Horka nad Moravou

Začátek trasy Na zastávce MHD Skrbeň (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Horka, škola (bus). V obou obcích je i zastávka vlaku.

Charakter podloží Kočičí hlavy, polní cesty, asfalt

Je trasa bez bariér? Vzhledem k charakteru podloží pouze částečně

Vybavení na trase

Ohniště u Horecké skalky a ve Sluňákově, občerstvení ve Sluňákově. V Horce několik hospod a rodinný minipivovar Melichárek.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná celoročně, za deštivého počasí blátivá.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jitka Kurfürstová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Malá liška /2 - 10, 14 , Hynek Pečinka /11, 12, 13/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(18)

Novinky

  • Inspirující Olomouc: V čem je poslední etapa protipovodňových opatření prospěšná?

    8.8.2019

    Loyka Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla nominována do soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

    "Vytvořili jsme místo, kde stojí za to jít a dotknout se řeky," říká v rozhovoru.

  • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

    18.6.2019

    Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

    a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

    Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

    Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

    Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

    Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.