Skrbeň: Z hanácké vsi do chrámu přírody

Foto: © Tereza Hrubá

Skrbeň se nachází v nivě řeky Moravy, na dohled od Olomouce. Jede sem městský autobus, a proto i odtud vedeme trasu. Jsme asi 8 km severozápadně od centra města a půjdeme odtud přes hanácké lány do Horky nad Moravou. Nejdříve si ale povšimneme několika zdejších památek. Ve Skrbeni totiž najdeme torzo zemanské tvrze, v jejímž středu stojí socha sv. Floriána, která původně stávala na olomouckém Dolním náměstí. Než přijdeme do Horky, nemůžeme si nechat ujít areál Domu přírody Litovelského Pomoraví, který nedávno vyrostl kolem ekocentra Sluňákov. Umělecky ztvárněné stavby skvěle zapadají do zdejší lužní krajiny komponované s odkazem na anglické romantické parky a upozorňují na věci, kterých si při každodenním shonu kolem sebe málo všímáme. Tato vycházka tak nevede jen do přírody, ale i do nitra nás samotných.

Trasa je dlouhá 5 km, vyžaduje asi 1,5 hod. chůze + čas na zastaveních. Kratší vzdálenost trasy se časově prodlouží návštěvou areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví, který se nachází kolem budovy Centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou (cca 1 – 2 hod.)

HISTORIE SKRBENĚ A HORKY NAD MORAVOU

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Z hanácké vsi do chrámu přírody

Předměstí Obce Skrbeň a Horka nad Moravou

Začátek trasy Na zastávce MHD Skrbeň (bus)

Konec trasy Na zastávce MHD Horka, škola (bus). V obou obcích je i zastávka vlaku.

Charakter podloží Kočičí hlavy, polní cesty, asfalt

Je trasa bez bariér? Vzhledem k charakteru podloží pouze částečně

Vybavení na trase

Ohniště u Horecké skalky a ve Sluňákově, občerstvení ve Sluňákově. V Horce několik hospod a rodinný minipivovar Melichárek.

Vhodná roční období

Trasa je schůdná celoročně, za deštivého počasí blátivá.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jitka Kurfürstová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1/, Malá liška /2 - 10, 14 , Hynek Pečinka /11, 12, 13/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(27)

Novinky

  • Novosadská vycházka aneb neznámo za humny

    20.5.2015

    Novesady3 V olomoucké městské části Nové Sady bydlím řádově desítky let. Ale nikdy mě nenapadlo podívat se do zdejšího kostela a na hřbitov. Učinila jsem to až tento týden při přípravě na procházku Novými Sady. Ta proběhla v rámci seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. Trasa po Nových Sadech je totiž jednou z těch, které byly do nabídky nenáročných a krátkých výletů tohoto projektu zahrnuty. A byla jsem překvapená.

    Celý článek a fotky jsou zde

  • Krok za krokem lednovými Bukovany

    23.1.2015

    Jedna z tras projektu Do přírody ve městě vede okolo Bukovan a představuje neznámý turistický ráj "Bukuland". Lednová turistická vycházka, kterou jsme po trase pořádali, přilákala v sobotu 17. ledna přes dvacet zájemců o provětrání svých zimních kožichů a nálad. Po trase Bukovany a okolím, tedy Bukulandem, provázela autorka trasy Marcela Dosedělová. 

    Většině účastníků ale těch pár kilometrů nestačilo, a tak po ukončení společné části vycházky vyrazili směrem na Posluchov, do Lošova i jinam. Bukovany jsou totiž ideální pro krátkou procházku, anebo jako východiště delších tras. Navíc vás sem doveze městský autobus jen za 14korunovou jízdenku.

    "Vyrazili jsme původně ven jenom na chvilku, ale naštěstí bylo krásně, a tak jsme došli až do Radíkova a strávili venku celý den," chválila si výlet spokojená účastnice Hana Vojáčková. A nebyla sama.

    Fotky z akce jsou tady a tady.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.