Holice: Přes Holický les do Ameriky

Foto: © Tereza Hrubá

Bývalá samostatná obec, od roku 1974 městská část Olomouce ležící na Hamerském náhonu jihovýchodně od centra města, sousedí s Hodolany a Novým Světem. Historickým centrem Holice je náves Svobody s kostelem sv. Urbana, který zde stojí od počátku 17. století. Holice byla v moderní historii významným olomouckým předměstím. Roku 1870 zde vznikl cukrovar a rafinerie, později pivovar se sladovnou, továrna na eternit, likérka, solné mlýny, továrna na zpracování juty a konopí. V roce 1937 tu bylo dokonce otevřeno městské civilní letiště. Ještě nyní Holice připomíná, jak to vypadalo na klasické hanácké dědině.

Projdeme se přírodou Holického lesa, odpočineme si u chovných rybníků v rekreačním areálu Amerika. Dále budeme obdivovat památky na holické návsi Svobody. Procházku zakončíme v průmyslové části Holice, kde jsou zajímavé budovy staré sladovny a pivovaru.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. Zkrácená trasa je dlouhá 5 km.

HISTORIE HOLICE

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Přes Holický les do Ameriky

Městská část Holice, Nový Svět

Začátek trasy Na zastávce MHD Šlechtitelů

Konec trasy Na zastávce MHD U Mlýna nebo Pekárny

Charakter podloží Asfalt, šotolina

Je trasa bez bariér? Trasa je vhodná také pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

V areálu Holického lesa je odpočívadlo. V areálu Amerika funguje sezonní hospůdka. Na návsi Svobody je celoročně otevřená restaurace Holický statek. V létě má v provozu zahrádku. Vlevo od návsi Svobody v ulici U Cukrovaru je dětské hřiště.

Vhodná roční období

Trasa by měla být schůdná celoročně, v zimě může být hůře schůdný polní úsek na Ameriku. V tom případě je možné pokračovat z ulice Šlechtitelů dále po cyklostezce, přejít přes lávku pro cyklisty a pěší. Ta nás dovede do Keplerovy ulice. Z té se stočíme na první odbočce doprava do ulice Na Zábraní a tato ulice nás rovněž dovede do areálu Amerika.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jana Votroubková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2, 4/, Jana Votroubková /3, 7/, Hynek Pečinka /5, 6, 8, 9/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(18)

Novinky

  • Inspirující Olomouc: V čem je poslední etapa protipovodňových opatření prospěšná?

    8.8.2019

    Loyka Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla nominována do soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

    "Vytvořili jsme místo, kde stojí za to jít a dotknout se řeky," říká v rozhovoru.

  • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

    18.6.2019

    Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

    a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

    Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

    Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

    Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

    Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.