Holice: Přes Holický les do Ameriky

Foto: © Tereza Hrubá

Bývalá samostatná obec, od roku 1974 městská část Olomouce ležící na Hamerském náhonu jihovýchodně od centra města, sousedí s Hodolany a Novým Světem. Historickým centrem Holice je náves Svobody s kostelem sv. Urbana, který zde stojí od počátku 17. století. Holice byla v moderní historii významným olomouckým předměstím. Roku 1870 zde vznikl cukrovar a rafinerie, později pivovar se sladovnou, továrna na eternit, likérka, solné mlýny, továrna na zpracování juty a konopí. V roce 1937 tu bylo dokonce otevřeno městské civilní letiště. Ještě nyní Holice připomíná, jak to vypadalo na klasické hanácké dědině.

Projdeme se přírodou Holického lesa, odpočineme si u chovných rybníků v rekreačním areálu Amerika. Dále budeme obdivovat památky na holické návsi Svobody. Procházku zakončíme v průmyslové části Holice, kde jsou zajímavé budovy staré sladovny a pivovaru.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. Zkrácená trasa je dlouhá 5 km.

HISTORIE HOLICE

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Přes Holický les do Ameriky

Městská část Holice, Nový Svět

Začátek trasy Na zastávce MHD Šlechtitelů

Konec trasy Na zastávce MHD U Mlýna nebo Pekárny

Charakter podloží Asfalt, šotolina

Je trasa bez bariér? Trasa je vhodná také pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

V areálu Holického lesa je odpočívadlo. V areálu Amerika funguje sezonní hospůdka. Na návsi Svobody je celoročně otevřená restaurace Holický statek. V létě má v provozu zahrádku. Vlevo od návsi Svobody v ulici U Cukrovaru je dětské hřiště.

Vhodná roční období

Trasa by měla být schůdná celoročně, v zimě může být hůře schůdný polní úsek na Ameriku. V tom případě je možné pokračovat z ulice Šlechtitelů dále po cyklostezce, přejít přes lávku pro cyklisty a pěší. Ta nás dovede do Keplerovy ulice. Z té se stočíme na první odbočce doprava do ulice Na Zábraní a tato ulice nás rovněž dovede do areálu Amerika.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jana Votroubková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2, 4/, Jana Votroubková /3, 7/, Hynek Pečinka /5, 6, 8, 9/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(27)

Novinky

  • Novosadská vycházka aneb neznámo za humny

    20.5.2015

    Novesady3 V olomoucké městské části Nové Sady bydlím řádově desítky let. Ale nikdy mě nenapadlo podívat se do zdejšího kostela a na hřbitov. Učinila jsem to až tento týden při přípravě na procházku Novými Sady. Ta proběhla v rámci seznamování se s trasami projektu Do přírody ve městě. Trasa po Nových Sadech je totiž jednou z těch, které byly do nabídky nenáročných a krátkých výletů tohoto projektu zahrnuty. A byla jsem překvapená.

    Celý článek a fotky jsou zde

  • Krok za krokem lednovými Bukovany

    23.1.2015

    Jedna z tras projektu Do přírody ve městě vede okolo Bukovan a představuje neznámý turistický ráj "Bukuland". Lednová turistická vycházka, kterou jsme po trase pořádali, přilákala v sobotu 17. ledna přes dvacet zájemců o provětrání svých zimních kožichů a nálad. Po trase Bukovany a okolím, tedy Bukulandem, provázela autorka trasy Marcela Dosedělová. 

    Většině účastníků ale těch pár kilometrů nestačilo, a tak po ukončení společné části vycházky vyrazili směrem na Posluchov, do Lošova i jinam. Bukovany jsou totiž ideální pro krátkou procházku, anebo jako východiště delších tras. Navíc vás sem doveze městský autobus jen za 14korunovou jízdenku.

    "Vyrazili jsme původně ven jenom na chvilku, ale naštěstí bylo krásně, a tak jsme došli až do Radíkova a strávili venku celý den," chválila si výlet spokojená účastnice Hana Vojáčková. A nebyla sama.

    Fotky z akce jsou tady a tady.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.