Holice: Přes Holický les do Ameriky

Foto: © Tereza Hrubá

Bývalá samostatná obec, od roku 1974 městská část Olomouce ležící na Hamerském náhonu jihovýchodně od centra města, sousedí s Hodolany a Novým Světem. Historickým centrem Holice je náves Svobody s kostelem sv. Urbana, který zde stojí od počátku 17. století. Holice byla v moderní historii významným olomouckým předměstím. Roku 1870 zde vznikl cukrovar a rafinerie, později pivovar se sladovnou, továrna na eternit, likérka, solné mlýny, továrna na zpracování juty a konopí. V roce 1937 tu bylo dokonce otevřeno městské civilní letiště. Ještě nyní Holice připomíná, jak to vypadalo na klasické hanácké dědině.

Projdeme se přírodou Holického lesa, odpočineme si u chovných rybníků v rekreačním areálu Amerika. Dále budeme obdivovat památky na holické návsi Svobody. Procházku zakončíme v průmyslové části Holice, kde jsou zajímavé budovy staré sladovny a pivovaru.

Trasa je dlouhá 7 km, vyžaduje asi 2 hod. chůze + čas na zastaveních. Zkrácená trasa je dlouhá 5 km.

HISTORIE HOLICE

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Přes Holický les do Ameriky

Městská část Holice, Nový Svět

Začátek trasy Na zastávce MHD Šlechtitelů

Konec trasy Na zastávce MHD U Mlýna nebo Pekárny

Charakter podloží Asfalt, šotolina

Je trasa bez bariér? Trasa je vhodná také pro kočárky a vozíčky.

Vybavení na trase

V areálu Holického lesa je odpočívadlo. V areálu Amerika funguje sezonní hospůdka. Na návsi Svobody je celoročně otevřená restaurace Holický statek. V létě má v provozu zahrádku. Vlevo od návsi Svobody v ulici U Cukrovaru je dětské hřiště.

Vhodná roční období

Trasa by měla být schůdná celoročně, v zimě může být hůře schůdný polní úsek na Ameriku. V tom případě je možné pokračovat z ulice Šlechtitelů dále po cyklostezce, přejít přes lávku pro cyklisty a pěší. Ta nás dovede do Keplerovy ulice. Z té se stočíme na první odbočce doprava do ulice Na Zábraní a tato ulice nás rovněž dovede do areálu Amerika.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Jana Votroubková

Fotografie: © Tereza Hrubá /1, 2, 4/, Jana Votroubková /3, 7/, Hynek Pečinka /5, 6, 8, 9/

Zdroje:

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(8)

Novinky

  • Pozvánka: Úterý 25. 5. 2021 Vycházka podél Hamerského náhonu

    18.5.2021
    178391603_10218243580991207_6536032538906994766_n Zveme vás na vycházku, kam musíme vyrazit, "než to zaroste". V úterý 25. května v podvečer půjdeme podél Hamerského náhonu z Bystrovan na Nové Sady. Budeme se cestou co nejvíce držet podél toku (ten je zde: https://mapy.cz/s/nehenonobu). Trasa má asi 7 km, jsou potřeba turistické boty, protože částečně půjdeme přes pole.
    Vyrazíme v 16:45 ze zastávky busu č. 15 Bystrovany, škola (jede z hlavního nádraží v 16:34). Z Nových Sadů vás odveze domů bus č. 14 nebo 16 anebo tramvaje č. 3, 5. Kdyby přes den silně pršelo, akce se nekoná.
    Akci vede Hynek Pečinka. Členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.
    Co je Hamerský náhon a kde stával Hamerský mlýn neboli Měďárna?
    Hamerský náhon odvádí část vody z Bystřičky pod obcí Bystrovany a vrací ji do Moravy pod Novými Sady. Jde o umělý vodní tok, který se však postupem let zapojil do okolní krajiny a patří podle zákona mezi významné krajinné prvky vyžadující zvláštní ochranu. U dnešního kruhového objezdu u Bystrovan, u silnice směrem na Přáslavice, stála ještě na konci 90. let 20. stol. budova bývalého obilního mlýna, který stál na Hamerském náhonu, který teče podél dnešní cesty Hamerská. Od druhé poloviny 16. stol. zde máme doložený měděný hamr. V r. 1808 se vedle kovářské živnosti v mlýně začalo mlít také obilí, postupně byl přestavěn i na mletí borku (duběnky), později zde byl i lis na olej a pila. V r. 1949 byl mlýn znárodněn a ten rok se zde mlelo obilí naposledy. Dnes už není po objektu mlýna ani památky.
  • NEJKRÁSNĚJŠÍ ZIMNÍ TRASA DO PŘÍRODY VE MĚSTĚ VEDE Z BĚLIDEL DO BYSTROVAN

    16.4.2021

    Anketa Lidé, kteří se na webu projektu "Do přírody ve městě" zúčastnili ankety o nejkrásnější zimní trasu, zvolili vycházku "Podél Bystřičky za město a jinudy zpět". Ta vede z městské části Bělidla stezkou po břehu řeky Bystřice přírodním parkem do obce Bystrovany, odkud lze zpět do Olomouce přijet městským autobusem.

    Autorkou trasy je Iva Dvořáková, která kromě diplomu převezme tematické ocenění - štangli turistického salámu. Trasu si můžete prohlédnout zde a k jednotlivým zastavením se dostanete přes tento odkaz. Jak si v hodnocení veřejnosti stály ostatní trasy Do přírody ve městě, vidíte na našem grafu.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.