Popis trasy Objevitelská výprava plná vody

Vystoupíme z busu MHD na zastávce U Kapličky a pokračujeme po Družební ulici směrem do sídliště Nové Sady, až dojdeme ke kapličce.

1. zastavení: Kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

Pozdně barokní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie z roku 1773 se nachází mezi panelovými domy na sídlišti, na rozhraní někdejších obcí Povel a Nové Sady. Kolem kaple stojí několik barokních soch přemístěných sem z různých částí Olomouce. Jedná se o sochy sv. Judy Tadeáše (1728), sv. Šebestiána (1720), sv. Jana Nepomuckého (1728), Boha Otce (1751) a podstavec kříže z roku 1832.

Kolem kapličky je menší kruhový objezd. My se na něm dáme první cestou doprava a tímto chodníkem pokračujeme dále. Přejdeme Voskovcovu ulici a zamíříme ke schodům, vedoucím do Teichmannovy ulice, kterou projdeme až na konec. Ocitneme se u silnice mezi ulicemi Jižní a Slavonínská, kterou přejdeme do protější ulice Požárníků. Tou jdeme stále rovně mezi domky po cyklostezce, až dojdeme k pískovně Hamrys.

2. zastavení: Pískovna Hamrys

Kolem pískovny Hamrys postupně vzniká nová rekreační zóna, hektarová plocha parkové zeleně. Dohromady zde bude vysázeno kolem 60 stromů a bezmála pět stovek keřů. U Hamrysu si můžeme posedět na lavičce, nakrmit kachny nebo si třeba i natrhat mirabelky z okolních stromů. Až se pokocháme, pokračujeme po cyklostezce stále rovně ke kolejím. Po přejití kolejí odbočíme na první polní cestu vlevo. Ta nás po několika stovkách metrů dovede k dalšímu rekreačnímu areálu, k rybníku Kaprodrom.

3. zastavení: Rybník Kaprodrom

Areál u rybníku Kaprodrom nabízí vyžití nejen pro rybáře. Dá se tu různě sportovat a občerstvit (viz vybavení po cestě), v letní sezonu se tu i griluje. Jakmile si odpočineme u Kaprodromu, vyjdeme z areálu ven a pokračujeme rovně ulicí Nebeskou a na ni navazující Andělskou, až vyjdeme u silnice v Dolní novosadské ulici. Silnici přejdeme a po zhruba čtyřech desítkách metrů směrem vpravo dojdeme k novosadskému kostelu.

4. zastavení: Kostel sv. Filipa a Jakuba se hřbitovem

Pozdně barokní kostel vystavěný v letech 1773–1775, v tehdy ještě samostatné obci, byl v roce 1860 povýšen na farní. Mobiliář pochází převážně ze zrušených olomouckých klášterů. V presbytáři kostela můžeme vidět kopii deskového gotického obrazu Novosadské ukřižování z první poloviny 15. století. Obraz od Mistra Rajhradského oltáře se na Novosady dostal darem roku 1784. Originál je dnes vystaven ve stálé expozici Národní galerie v Praze.

U vchodu do kostela stojí kamenný kříž z roku 1834, doprovázený sochami Panny Marie a sv. Jana. Ve věži kostela je zavěšen zvon pocházející ze zaniklého olomouckého kostela sv. Blažeje. Zvon byl ulit roku 1547 a do novosadského kostela se dostal v roce 1785. Kostel je obklopen hřbitovem se zajímavými hrobkami, přesunutým sem v roce 1873. Architektonicky i výtvarně hodnotná je např. hrobka manželů Brděkových z let 1903-1904 v neorománském slohu.

Opustíme areál kostela a pokračujeme směrem vpravo. Po chodníku se dostaneme k  přejezdu u železniční stanice Nové Sady. Kousek za ním stojí monumentální barokní socha Panny Marie z roku 1758 neznámého olomouckého autora. Podíváme se na ni, vrátíme se, znovu přejdeme železniční přejezd a za ním se vydáme cestou doleva kolem zahrádkářské kolonie. Cesta se stočí opět doleva pod starý železniční most, za kterým se napojíme na cyklostezku, vedoucí podél Moravy. A ta nás dovede k obloukovému mostu.

5. zastavení: Obloukový most přes řeku Moravu

V současné podobě zde tento most stojí od roku 2008. Pro svou výjimečnost byl přihlášen do soutěže Stavba roku 2009. Spojuje městskou část Nové Sady s Novým Světem a Holicí na protějším břehu Moravy. Kolem mostu se většinou vyskytuje v hojné míře vodní ptactvo, které je možné krmit. Na mostě se rozhodneme, jestli budeme pokračovat cestou vlevo kolem Moravy směrem k centru města (kratší trasa), nebo jestli ještě nakoukneme do městské části Nový Svět směrem doprava.

Kratší trasa: Pokračujeme vlevo cestou kolem řeky Moravy, na níž proběhla v minulých letech zásadní protipovodňová opatření. Terénní úpravy umožnily, aby se řeka v případě potřeby mohla doširoka rozlít, čímž se zpomalí její tok a nenapáchá tolik škody. Mírné břehy i vybudované stezky jsou oblíbeným vycházkovým místem, je možnost posedět zde na lavičkách, vznikl tady i umělý zelený ostrov. Podél Moravy projdeme pod mostem ve Velkomoravské ulici a pokračujeme po cyklostezce kolem jezu na Moravě, až dojdeme k obchodnímu centru Šantovka. Tady naše trasa končí. Děti si mohou pohrát na zdejším hřišti, jemuž dominuje obří pirátská loď, je zde možnost stánkového občerstvení. V sousedství hřiště se nacházejí zastávky městských tramvají, které nás po městě odvezou, kam budeme potřebovat.

Pokud nás zajímá historie a drobné památky Nového Světa, projdeme obloukový most směrem doprava a za ním pokračujeme cestou, která se stáčí mezi pole doleva. Dojdeme na menší křižovatku. Pokud popojdeme nějaký ten metr směrem nahoru do ulice U Rybářských stavů, naskytnou se nám zajímavé výhledy na město.

6. zastavení: Výhled z ulice U Rybářských stavů

Když si člověk dobře stoupne a vystihne správný  úhel, nabídne se mu zajímavý pohled na několik olomouckých kostelů a výškovou budovu BEA campus.

Kousek se zase vrátíme zpět a pokračujeme ulicí U Rybářských stavů. Cesta povede kolem staré rybářské budovy směrem k železničnímu přejezdu. Za ním pokračujeme Rybářskou ulicí a na další menší křižovatce zahneme doleva do Přichystalovy ulice. V ní je po několika stovkách metrů možnost občerstvení v hospůdce Na Hřišti. Přichystalovou ulicí potom pokračujeme dalších asi 100 metrů, až dojdeme ke škole s pamětní deskou.

7. zastavení: Pamětní deska místních hrdinů

Pamětní deska na škole v Přichystalově ulici připomíná místní hrdiny z druhé světové války. Po některých z nich je pojmenováno několik novosvětských ulic, například právě Přichystalova a na ni kolmá Sudova. Do ní vede odbočka přímo před školou. V této široké ulici, spíše návsi, se nachází několik památek.

8. zastavení: Památky v Sudově ulici

Sudova ulice patří k nejstarším částem Nového Světa. Najdeme v ní kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné z roku 1820 či starou budovu bývalé požární zbrojnice. Dobrovolní hasiči mají na Novém Světě tradici od roku 1915. O žíznivé poutníky se postarají hned ve dvou zdejších hospodách, a to U Žida a v pivnici Knihovna. Ze Sudovy ulice se vrátíme do Přichystalovy a pokračujeme v ní směrem doprava. Na konci ulice nás čeká poslední místní památka.

9. zastavení: Kaplička

Naše putování po Novém Světě zakončíme u kapličky z 19. století vedle železničního přejezdu na křižovatce ulic Přichystalovy a Holické. Kousek od ní směrem zpět do Přichystalovy ulice jsou autobusové zastávky MHD.

Poznámky k trase

Na Novém Světě strávila své dětství herečka Hana Maciuchová.

U kaple Neposkvrněného početí Panny Marie Na Nových Sadech probíhají každoročně v září Novosadské slavnosti s výstavkou historických fotografií a bohatým kulturním programem.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(16)

Novinky

  • Nové trasy Do přírody ve městě: Objevte kouzla olomouckých parků

    17.3.2020

    Jakmile situace dovolí, rozeběhne se turistická sezóna 2020, na niž je připravena aktualizovaná sada tras příměstských procházek v Olomouci pod názvem "Do přírody ve městě". Ke stávajícím trasám přibyly tři nové, bonusové, z nichž dvě se věnují olomouckým parkům. Individuálně se na ně můžete vydat už teď.

    Všechny olomoucké sady jsou odpočinkovou zónou, uvidíte vzrostlé staré stromy, uspořádané ve stromořadích nebo jako parky anglického typu. V centrální části jsou upravené záhony, rozárium, botanické zahrady, vodní plochy. V dřívějších dobách se nesmělo po travnatých plochách chodit a v parcích hlídali hlídači. Dnes si klidně můžete v trávě i na dece odpočinout. Ve všech parcích jsou sochy, krásné budovy i s možností občerstvení. 

    Objevte Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady a další přilehlé zelené plochy. Vydejte se na trasy Zelený kruh parků I a Zelený kruh parků II.

  • Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc se znovu otevírají pro veřejnost

    28.1.2020

    Dsc0077 V sobotu 1. února se po provozní pauze opět otevírají brány Sbírkových skleníků olomouckého Výstaviště Flora. Návštěvníci se mohou těšit na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat. K zajímavým ukázkám patří kvetoucí strelície královské, první sukulenty či plod ananasu. Subtropický skleník okouzlí svým nepřeberným množstvím plodících citrusů a jejich exotickou vůní. Pro děti je k vidění také kajman brýlový a bílý sumec.

    Od 1. února 2020 budou Sbírkové skleníky, které najdete poblíž hlavní aleje ve Smetanových sadech, otevřeny každý víkend.  

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.