Olomouc-střed: Zelený kruh parků 2

Foto: © Tereza Hrubá

Všechny olomoucké sady jsou odpočinkovou zónou s vzrostlými starými stromy, uspořádanými ve stromořadích nebo jako parky anglického typu. V centrální části jsou upravené záhony, rozárium, botanické zahrady, vodní plochy. V dřívějších dobách se nesmělo po travnatých plochách chodit a v parcích hlídali hlídači. Dnes si klidně můžete v trávě i na dece odpočinout. Ve všech parcích jsou sochy, krásné budovy i možnost občerstvení.

Nebude důležité, kolik kilometrů ujdete, ale co všechno uvidíte. Nelze projít jen hlavními alejemi, zlákají vás přemnohé vedlejší cestičky (všechny cesty všech parků prý měří dohromady kolem 50 km). Není možné všechny cesty popsat jako souvislou trasu, na to jsou příliš klikaté. Budete-li zvídaví, nebude Vám stačit na prohlídku všech objektů jeden den, spíš se do městských parků budete vracet. 

Naše trasa obepíná historické jádro města, dané tokem ramen řeky Moravy a polohou bývalého, původně barokního opevnění. Nad hradbami, ohraničujícími Bezručovy sady a sady Přemyslovců, jsou vidět historické budovy církevní, vojenské a vysokoškolské. Několika průchody v hradbách je možné si je prohlédnout zblízka, a to včetně parkánových zahrad.

Trasa je dlouhá 2,6 km, vyžaduje asi 1 hod. chůze + čas na zastaveních. Lze hned pokračovat trasou Zelený kruh parků II.

HISTORIE OLOMOUCKÝCH PARKŮ

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Zelený kruh parků 2

Městská část Olomouc-střed

Začátek trasy Na zastávce MHD Tržnice (bus, tram)

Konec trasy Na zastávce MHD U Dómu (tram) nebo Náměstí Republiky (tram)

Charakter podloží

Všechny cesty v sadech jsou upravené pro pěší chůzi po celý rok. Pozor, některé z nich jsou vyčleněné jako cyklostezky pro rychlejší přesuny občanů do centra a opačným směrem.

Je trasa bez bariér?

Cesty v parcích jsou bezbariérové, vstupy do některých objektů mají pár schodů. V Bezručových sadech je terén místy mírně náročnější, schodů v průchodech (branách, výpadech) o něco víc. Na travnatých plochách se můžete volně pohybovat nebo odpočívat.

Vybavení na trase

V sadech je dostatek laviček. Možnosti občerstvení jsou popsány v textu.

Vhodná roční období

Do parků můžete chodit po celý rok, v zimě budou udržovány patrně jen hlavní cesty.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Eva Sommerová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 4/, Hynek Pečinka /5 - 7/, Marta P. Perůtková /8/

Zdroje:

  • Průvodce Olomoucí – kolektiv autorů (Leoš Mlčák ad.)
  • Slavné vily Olomouckého kraje – kolektiv autorů (Pavel Zatloukal ad.)
  • Vycházka po olomouckém opevnění – Martin Višňa
  • Google, články v časopisech
  • Památné stromy města Olomouce – Odbor životního prostředí Magistrátu města Olomouce
  • http://tourism.olomouc.eu/

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Olomouc.eu: Vodu v Nemilance regulují také bobři

    14.10.2024

    Snimek-obrazovky-2024-10-14-103729 Úplně novou hráz na říčce Nemilance začali v těchto dnech stavět bobři, a to v těsné blízkosti nového propustku ve Slavoníně. Jejich počet tam odhaduje vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka na čtyři.

    „I po povodni se bobři v Olomouci volně pohybují v ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a téměř na všech uzavřených vodách. Jde o potomky bobrů navrácených do krajiny v devadesátých letech,“ uvedl Loyka.

    První výsadek dvacítky bobrů proběhl v listopadu 1991. Do Litovelského Pomoraví dorazili ze severovýchodního Polska, později k nim přibyl jeden pár z Litvy. Bobři se tak vrátili do původního domova a jejich počty od té doby výrazně narostly.

    „Nyní by to už byl důvod k zamyšlení nad regulací jejich počtu. Zákon chrání bobra i jeho sídlo, což platí pro chráněné druhy a není to jen výsadou bobrů. Bobři jsou vnímaví, činorodí a nelze je přelstít. Pokud jim hrázku odstraníme, tak to hned zjistí, jsou naštvaní a rychle si staví novou,“ komentoval bobří stavbu na Nemilance Loyka.

    Bobr je vodní tvor a umí se přizpůsobit nízkým i vysokým vodním stavům. Nicméně stromy, které bobři naruší v zaplaveném území nebo v podmáčené půdě, představují nebezpečí. (Zdroj)

  • Poznejte Olomouc zblízka – s průvodcem i po vlastní ose

    4.8.2024

    Plánujete prázdninovou dovolenou v Olomouci? Anebo se sem chystáte na výlet? Dobrá volba! Olomouc je totiž druhá největší památková rezervace v České republice, a navíc nemusíte nachodit stovky kilometrů, abyste toho hodně, ale opravdu hodně viděli.

    Historické centrum města vás okouzlí svou nezaměnitelnou atmosférou a památky, především ty barokní, jsou tu doslova na každém kroku. Nechoďte s hlavou sklopenou, ale koukněte občas nahoru. Na starých městských domech v centru se totiž dochovala původní znamení a na řadě z nich i výzdoba, která vám doslova vyrazí dech. V parcích, rozprostírajících se okolo města, se můžete zchladit ve stínu stromů anebo relaxovat třeba u knížky. A co teprve olomoucké uličky… Hrnčířská, Školní, Kačení, Kozí a další… Až jimi budete procházet, zkuste se chvíli zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Dýchne na vás atmosféra dob minulých a bude se vám jen těžko odcházet. Olomouc je krásná v každém ročním období, ale léto je prostě léto! Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.