Olomouc-střed: Zelený kruh parků 2

Foto: © Tereza Hrubá

Všechny olomoucké sady jsou odpočinkovou zónou s vzrostlými starými stromy, uspořádanými ve stromořadích nebo jako parky anglického typu. V centrální části jsou upravené záhony, rozárium, botanické zahrady, vodní plochy. V dřívějších dobách se nesmělo po travnatých plochách chodit a v parcích hlídali hlídači. Dnes si klidně můžete v trávě i na dece odpočinout. Ve všech parcích jsou sochy, krásné budovy i možnost občerstvení.

Nebude důležité, kolik kilometrů ujdete, ale co všechno uvidíte. Nelze projít jen hlavními alejemi, zlákají vás přemnohé vedlejší cestičky (všechny cesty všech parků prý měří dohromady kolem 50 km). Není možné všechny cesty popsat jako souvislou trasu, na to jsou příliš klikaté. Budete-li zvídaví, nebude Vám stačit na prohlídku všech objektů jeden den, spíš se do městských parků budete vracet. 

Naše trasa obepíná historické jádro města, dané tokem ramen řeky Moravy a polohou bývalého, původně barokního opevnění. Nad hradbami, ohraničujícími Bezručovy sady a sady Přemyslovců, jsou vidět historické budovy církevní, vojenské a vysokoškolské. Několika průchody v hradbách je možné si je prohlédnout zblízka, a to včetně parkánových zahrad.

Trasa je dlouhá 2,6 km, vyžaduje asi 1 hod. chůze + čas na zastaveních. Lze hned pokračovat trasou Zelený kruh parků II.

HISTORIE OLOMOUCKÝCH PARKŮ

POPIS TRASY


 
 
 
 
 
 
 

Informace o trase

Zelený kruh parků 2

Městská část Olomouc-střed

Začátek trasy Na zastávce MHD Tržnice (bus, tram)

Konec trasy Na zastávce MHD U Dómu (tram) nebo Náměstí Republiky (tram)

Charakter podloží

Všechny cesty v sadech jsou upravené pro pěší chůzi po celý rok. Pozor, některé z nich jsou vyčleněné jako cyklostezky pro rychlejší přesuny občanů do centra a opačným směrem.

Je trasa bez bariér?

Cesty v parcích jsou bezbariérové, vstupy do některých objektů mají pár schodů. V Bezručových sadech je terén místy mírně náročnější, schodů v průchodech (branách, výpadech) o něco víc. Na travnatých plochách se můžete volně pohybovat nebo odpočívat.

Vybavení na trase

V sadech je dostatek laviček. Možnosti občerstvení jsou popsány v textu.

Vhodná roční období

Do parků můžete chodit po celý rok, v zimě budou udržovány patrně jen hlavní cesty.

Poslední aktualizace: 15. 6. 2020

Autoři a zdroje

Zpracovala: Eva Sommerová

Fotografie: © Tereza Hrubá /1 - 4/, Hynek Pečinka /5 - 7/, Marta P. Perůtková /8/

Zdroje:

  • Průvodce Olomoucí – kolektiv autorů (Leoš Mlčák ad.)
  • Slavné vily Olomouckého kraje – kolektiv autorů (Pavel Zatloukal ad.)
  • Vycházka po olomouckém opevnění – Martin Višňa
  • Google, články v časopisech
  • Památné stromy města Olomouce – Odbor životního prostředí Magistrátu města Olomouce
  • http://tourism.olomouc.eu/

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(2)

Novinky

  • Ještě nemáte svůj soubor tras Do přírody ve městě? Právě vyšel dotisk

    10.1.2024

    Před Vánocemi 2023 přijela z tiskárny voňavá dodávka dotisku oblíbené brožury s trasami Do přírody ve městě. V informačním centru v podloubí olomoucké radnice ji můžete zdarma získat i vy. 

    Publikace obsahuje 16 zpracovaných vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých čtvrtích města Olomouce. Každá trasa je popsána na čtyřstránkové kartě, text doplňují fotografie míst, která na trase navštívíte. Na webu www.prirodavemeste.cz pak najdete podrobnější popisy tras a zajímavosti z historie městských částí, kterými trasy procházejí.

  • Archeologové objevili u Olomouce hroby, obydlí a nástroje z doby kamenné i z keltského období

    25.10.2023

    Foto: Archeologické centrum Olomouc OLOMOUCKÝ REJ - Archeologové čekali, že při stavbě propojky západní tangenty s dálnicí D35 najdou zajímavé věci. Že ale budou nálezy tak bohaté, s tím určitě nepočítali. Podle Venduly Vránové z Archeologického centra jsou dosavadní výsledky výzkumu příjemným překvapením. Výzkum se koná na území mezi Globusem na kraji Olomouce, Křelovem a Břuchotínem. Příští rok zde začne stavba tříkilometrového dokončení západního obchvatu. Více...

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.