EN / DE / FR

Into the green of the city

Naturefriends „Malá liška“ Olomouc, Czechia

  • Winner Innovation Award
  • About 50 km walking routes have been established
  • Accessible with public transport
  • Project website with GPS route to directly follow via smartphone

Inspired by "Natura Trails" and the idea of "Urban Nature", the Naturefriends group Malá liška and volunteers established short hiking trails in the surroundings of the city. The trails have a total length of 50 kilometres and lead from terminal stops of public transport (climate-friendly accessibility) into the suburban area which is full of natural habitats, innovative architecture and forgotten stories. The project website provides further information (on the history, sights etc.) and is also available as a smartphone version.

Ins Grüne in der Stadt

Naturfreunde „Malá liška“ Olmütz, Tschechien

  • Gewinner Innovationspreis
  • Ca. 50 km Wanderrouten errichtet
  • Mit öffentlichen Verkehrsmitteln erreichbar
  • Eigene Projektwebsite mit Wegbeschreibung für Smartphones

Inspiriert von den Natura Trails und der Idee, Natur in der Stadt zu erleben, wurden am Stadtrand von Olmütz kurze Wanderrouten von der lokalen NF-Gruppe Malá liška und Freiwilligen errichtet. Auf einer Gesamtlänge von 50 km kann man die Vororte von Olmütz erkunden, die reich an Naturräumen, innovativer Architektur und vergessener Geschichte sind. Die Routen beginnen immer an den Endstationen öffentlicher Verkehrsmittel und sind dadurch klimafreundlich erreichbar. Auf der Projektwebsite stehen zusätzliche Informationen bereit (Geschichtliches, Sehenswürdigkeiten etc.), die auch in einer mobilen Version für Smartphones zur Verfügung stehen.

Vers la nature en villeMapka

Amis de la Nature «Malá liška» Olomouc, République tchèque

  • Gagnant Prix d’innovation 
  • Création d’itinéraires de randonnée d’environ 50 km
  • Accès par les transports publics
  • Site web avec description de l’itinéraire, pour Smartphone

Inspirés par les Sentiers Natura et l’idée de faire découvrir la nature en ville, le groupe AN local Malá liška et des bénévoles ont conçu à la périphérie d’Olomouc des itinéraires de randonnée courts. Sur une longueur totale de 50 km on peut ainsi découvrir la banlieue d’Olomouc, riche en espaces naturels, en architecture innovante et disposant d’un patrimoine historique souvent oublié. 

Les itinéraires commencent tous aux terminus de moyens de transport publics, étant ainsi accessibles dans le respect du climat. Le site web du projet donne des informations complémentaires (histoire des sites, points d’intérêt, etc.), disponibles également en version mobile pour Smartphone.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(1)

Novinky

  • Olomouc.eu: Vodu v Nemilance regulují také bobři

    14.10.2024

    Snimek-obrazovky-2024-10-14-103729 Úplně novou hráz na říčce Nemilance začali v těchto dnech stavět bobři, a to v těsné blízkosti nového propustku ve Slavoníně. Jejich počet tam odhaduje vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka na čtyři.

    „I po povodni se bobři v Olomouci volně pohybují v ramenném systému řeky Moravy, na přítocích a téměř na všech uzavřených vodách. Jde o potomky bobrů navrácených do krajiny v devadesátých letech,“ uvedl Loyka.

    První výsadek dvacítky bobrů proběhl v listopadu 1991. Do Litovelského Pomoraví dorazili ze severovýchodního Polska, později k nim přibyl jeden pár z Litvy. Bobři se tak vrátili do původního domova a jejich počty od té doby výrazně narostly.

    „Nyní by to už byl důvod k zamyšlení nad regulací jejich počtu. Zákon chrání bobra i jeho sídlo, což platí pro chráněné druhy a není to jen výsadou bobrů. Bobři jsou vnímaví, činorodí a nelze je přelstít. Pokud jim hrázku odstraníme, tak to hned zjistí, jsou naštvaní a rychle si staví novou,“ komentoval bobří stavbu na Nemilance Loyka.

    Bobr je vodní tvor a umí se přizpůsobit nízkým i vysokým vodním stavům. Nicméně stromy, které bobři naruší v zaplaveném území nebo v podmáčené půdě, představují nebezpečí. (Zdroj)

  • Poznejte Olomouc zblízka – s průvodcem i po vlastní ose

    4.8.2024

    Plánujete prázdninovou dovolenou v Olomouci? Anebo se sem chystáte na výlet? Dobrá volba! Olomouc je totiž druhá největší památková rezervace v České republice, a navíc nemusíte nachodit stovky kilometrů, abyste toho hodně, ale opravdu hodně viděli.

    Historické centrum města vás okouzlí svou nezaměnitelnou atmosférou a památky, především ty barokní, jsou tu doslova na každém kroku. Nechoďte s hlavou sklopenou, ale koukněte občas nahoru. Na starých městských domech v centru se totiž dochovala původní znamení a na řadě z nich i výzdoba, která vám doslova vyrazí dech. V parcích, rozprostírajících se okolo města, se můžete zchladit ve stínu stromů anebo relaxovat třeba u knížky. A co teprve olomoucké uličky… Hrnčířská, Školní, Kačení, Kozí a další… Až jimi budete procházet, zkuste se chvíli zastavit a rozhlédnout se kolem sebe. Dýchne na vás atmosféra dob minulých a bude se vám jen těžko odcházet. Olomouc je krásná v každém ročním období, ale léto je prostě léto! Více...

Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.