EN / DE / FR

Into the green of the city

Naturefriends „Malá liška“ Olomouc, Czechia

  • Winner Innovation Award
  • About 50 km walking routes have been established
  • Accessible with public transport
  • Project website with GPS route to directly follow via smartphone

Inspired by "Natura Trails" and the idea of "Urban Nature", the Naturefriends group Malá liška and volunteers established short hiking trails in the surroundings of the city. The trails have a total length of 50 kilometres and lead from terminal stops of public transport (climate-friendly accessibility) into the suburban area which is full of natural habitats, innovative architecture and forgotten stories. The project website provides further information (on the history, sights etc.) and is also available as a smartphone version.

Ins Grüne in der Stadt

Naturfreunde „Malá liška“ Olmütz, Tschechien

  • Gewinner Innovationspreis
  • Ca. 50 km Wanderrouten errichtet
  • Mit öffentlichen Verkehrsmitteln erreichbar
  • Eigene Projektwebsite mit Wegbeschreibung für Smartphones

Inspiriert von den Natura Trails und der Idee, Natur in der Stadt zu erleben, wurden am Stadtrand von Olmütz kurze Wanderrouten von der lokalen NF-Gruppe Malá liška und Freiwilligen errichtet. Auf einer Gesamtlänge von 50 km kann man die Vororte von Olmütz erkunden, die reich an Naturräumen, innovativer Architektur und vergessener Geschichte sind. Die Routen beginnen immer an den Endstationen öffentlicher Verkehrsmittel und sind dadurch klimafreundlich erreichbar. Auf der Projektwebsite stehen zusätzliche Informationen bereit (Geschichtliches, Sehenswürdigkeiten etc.), die auch in einer mobilen Version für Smartphones zur Verfügung stehen.

Vers la nature en villeMapka

Amis de la Nature «Malá liška» Olomouc, République tchèque

  • Gagnant Prix d’innovation 
  • Création d’itinéraires de randonnée d’environ 50 km
  • Accès par les transports publics
  • Site web avec description de l’itinéraire, pour Smartphone

Inspirés par les Sentiers Natura et l’idée de faire découvrir la nature en ville, le groupe AN local Malá liška et des bénévoles ont conçu à la périphérie d’Olomouc des itinéraires de randonnée courts. Sur une longueur totale de 50 km on peut ainsi découvrir la banlieue d’Olomouc, riche en espaces naturels, en architecture innovante et disposant d’un patrimoine historique souvent oublié. 

Les itinéraires commencent tous aux terminus de moyens de transport publics, étant ainsi accessibles dans le respect du climat. Le site web du projet donne des informations complémentaires (histoire des sites, points d’intérêt, etc.), disponibles également en version mobile pour Smartphone.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(8)

Novinky

  • Pozvánka: Úterý 25. 5. 2021 Vycházka podél Hamerského náhonu

    18.5.2021
    178391603_10218243580991207_6536032538906994766_n Zveme vás na vycházku, kam musíme vyrazit, "než to zaroste". V úterý 25. května v podvečer půjdeme podél Hamerského náhonu z Bystrovan na Nové Sady. Budeme se cestou co nejvíce držet podél toku (ten je zde: https://mapy.cz/s/nehenonobu). Trasa má asi 7 km, jsou potřeba turistické boty, protože částečně půjdeme přes pole.
    Vyrazíme v 16:45 ze zastávky busu č. 15 Bystrovany, škola (jede z hlavního nádraží v 16:34). Z Nových Sadů vás odveze domů bus č. 14 nebo 16 anebo tramvaje č. 3, 5. Kdyby přes den silně pršelo, akce se nekoná.
    Akci vede Hynek Pečinka. Členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.
    Co je Hamerský náhon a kde stával Hamerský mlýn neboli Měďárna?
    Hamerský náhon odvádí část vody z Bystřičky pod obcí Bystrovany a vrací ji do Moravy pod Novými Sady. Jde o umělý vodní tok, který se však postupem let zapojil do okolní krajiny a patří podle zákona mezi významné krajinné prvky vyžadující zvláštní ochranu. U dnešního kruhového objezdu u Bystrovan, u silnice směrem na Přáslavice, stála ještě na konci 90. let 20. stol. budova bývalého obilního mlýna, který stál na Hamerském náhonu, který teče podél dnešní cesty Hamerská. Od druhé poloviny 16. stol. zde máme doložený měděný hamr. V r. 1808 se vedle kovářské živnosti v mlýně začalo mlít také obilí, postupně byl přestavěn i na mletí borku (duběnky), později zde byl i lis na olej a pila. V r. 1949 byl mlýn znárodněn a ten rok se zde mlelo obilí naposledy. Dnes už není po objektu mlýna ani památky.
  • NEJKRÁSNĚJŠÍ ZIMNÍ TRASA DO PŘÍRODY VE MĚSTĚ VEDE Z BĚLIDEL DO BYSTROVAN

    16.4.2021

    Anketa Lidé, kteří se na webu projektu "Do přírody ve městě" zúčastnili ankety o nejkrásnější zimní trasu, zvolili vycházku "Podél Bystřičky za město a jinudy zpět". Ta vede z městské části Bělidla stezkou po břehu řeky Bystřice přírodním parkem do obce Bystrovany, odkud lze zpět do Olomouce přijet městským autobusem.

    Autorkou trasy je Iva Dvořáková, která kromě diplomu převezme tematické ocenění - štangli turistického salámu. Trasu si můžete prohlédnout zde a k jednotlivým zastavením se dostanete přes tento odkaz. Jak si v hodnocení veřejnosti stály ostatní trasy Do přírody ve městě, vidíte na našem grafu.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.