Trasy

      
 Bělidla  Bukovany Černovír
Holice Lošov Nemilany
Neředín Nová Ulice Nové Sady
Řepčín Skrbeň Svatý Kopeček
Zelený kruh parků I Zelený kruh parků II Výlet po olomouckých fortech
   
  Městem podél řeky Moravy  

V rámci projektu, který dostal název Do přírody ve městě, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly v roce 2014 šestnáct nenáročných tras z konečných zastávek městských tramvají a autobusů. Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi. Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost. Po představení tras olomoucké veřejnosti, v červnu 2015, probíhalo každoročně několik komentovaných vycházek po trasách projektu a další propagace, aby si do přírody na okrajích Olomouce našli její obyvatelé cestu i sami. Po pěti letech od prvního vytvoření tras, tedy v roce 2019, dobrovolníci trasy prošli znovu. Některé pozměnili, některé se rozhodli vyřadit a přibyly i trasy nové. Je jich opět šestnáct o délce od několika málo až po 14 kilometrů. Ideální na krátkou procházku, odpolední vycházku nebo sobotní výlet.

Většina tras vás zavede na předměstí Olomouce. Najdou se tu zajímavé drobné stavby jako třeba boží muka nebo zajímavě ztvárněné stavby dříve sloužící ke sdružování občanů, které se naprosto liší od architektury centra města. Také příroda na olomouckých předměstích a na ně navazujících obcích tvoří zajímavé a překvapivé biotopy. Je to tím, že až do roku 1919 byla dnešní předměstí samostatnými vesnicemi se vším, co k vesnicím patří. Mnohé z nich si tento "neměstský" ráz zachovaly dodnes a je tu o poznání klidněji než v centru Olomouce či na sídlištích. A taky je to tu zelenější.

Projekt Do přírody ve městě je tu proto, aby se zájemci o nenáročnou turistiku na vlastní oči a vlastním tempem mohli seznámit s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy nejsou značené v terénu jako klasické turistické cesty, ale podrobnou legendu s popisem vybraného výletu najdou zájemci buď zde na webu na stránce každé trasy, nebo na tištěných letáčcích. Z internetových stránek si lze vše vytisknout, nebo až přímo na startu trasy se připojit přes chytrý mobil k internetu, koupit lístek na tramvaj či bus a vyrazit na zastávku do městských částí jako Černovír, Lošov, Nové Sady, Nemilany, Nová Ulice, nebo okolních obcí jako Skrbeň, Bukovany nebo Chomoutov. A užít si volný čas objevováním netradičních podob našeho města.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(18)

Novinky

  • Inspirující Olomouc: V čem je poslední etapa protipovodňových opatření prospěšná?

    8.8.2019

    Loyka Jedna z velkých investičních akcí posledních let, II. A etapa Protipovodňových opatření Olomouc, byla nominována do soutěže Adapterra Awards. Tato soutěž hledá co nejvíce inspirativní řešení různých staveb, které mohou pozitivně ovlivnit své okolí a reagují na klimatické změny. Budování protipovodňových opatření ve městě je nutností, navíc ale může plnit i právě takové funkce, které reagují na změny klimatu. O těchto přínosech hovoří Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

    "Vytvořili jsme místo, kde stojí za to jít a dotknout se řeky," říká v rozhovoru.

  • Projekt Do přírody ve městě shání dobrovolníky

    18.6.2019

    Přátelé, kamarádi, milí dosavadní spolupracovníci na projektu Do přírody ve městě

    a také všichni noví zájemci o zapojení do projektu!

    Jak jistě mnozí víte nebo si vzpomínáte, v roce 2014 odstartoval náš projekt „Do přírody ve městě“. Jeho cílem bylo na předměstích Olomouce vytýčit nenáročné vycházkové příměstské trasy pro individuální turistiku, které začínají a končí u zastávek MHD. Trasy spojují drobné historické a kulturní památky okrajových částí města s přírodou, která na ně navazuje. 

    Na projektu spolupracovalo 16 dobrovolníků, kteří vyrazili do terénu, zjistili, co se tam nachází, vymysleli trasy a jednotlivá zastavení popsali a nafotili  podle jednotného zadání. Z toho vznikl web www.prirodavemeste.cz (od loňského jara v současné grafické podobě), na počátečních a koncových zastávkách MHD jsme ve spolupráci s dopravním podnikem osadili cedule s popisy tras a informacemi o projektu. Všechny  trasy, vhodné pro půldenní výlety,  jsme organizovaně prošli, některé i vícekrát, a to hlavně ve dvou letech následujících. Projekt potom na nějakou dobu "zamrzl", nic nového se nedělo ani nevymýšlelo.

    Po několika pokusech se nyní konečně podařilo najít společnou řeč s městem, které nám poskytlo peníze na dodání aktualizovaných dat, díky čemuž vznikne brožura propagující myšlenku projektu a s popisem jednotlivých tras.

    Jak se do toho můžete zapojit i vy, najdete zde. Jsme rádi za každého pomocníka!

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.