Trasy

      
 Bělidla  Bukovany Černovír
Holice Lošov Nemilany
Neředín Nová Ulice Nové Sady
Řepčín Skrbeň Svatý Kopeček
Zelený kruh parků I Zelený kruh parků II Výlet po olomouckých fortech
   
  Městem podél řeky Moravy  

V rámci projektu, který dostal název Do přírody ve městě, dvě desítky nadšenců zmapovaly a popsaly v roce 2014 šestnáct nenáročných tras z konečných zastávek městských tramvají a autobusů. Obyvatelům Olomouce, ale i jejím návštěvníkům na nich představují městské části s jejich kulturními i přírodními památkami, historií a někdy prozradí i informace, které se v těchto končinách jen tradují mezi místními lidmi. Každý ze zapojených dobrovolníků přinesl ze své trasy nějakou zajímavost. Po představení tras olomoucké veřejnosti, v červnu 2015, probíhalo každoročně několik komentovaných vycházek po trasách projektu a další propagace, aby si do přírody na okrajích Olomouce našli její obyvatelé cestu i sami. Po pěti letech od prvního vytvoření tras, tedy v roce 2019, dobrovolníci trasy prošli znovu. Některé pozměnili, některé se rozhodli vyřadit a přibyly i trasy nové. Je jich opět šestnáct o délce od několika málo až po 14 kilometrů. Ideální na krátkou procházku, odpolední vycházku nebo sobotní výlet.

Většina tras vás zavede na předměstí Olomouce. Najdou se tu zajímavé drobné stavby jako třeba boží muka nebo zajímavě ztvárněné stavby dříve sloužící ke sdružování občanů, které se naprosto liší od architektury centra města. Také příroda na olomouckých předměstích a na ně navazujících obcích tvoří zajímavé a překvapivé biotopy. Je to tím, že až do roku 1919 byla dnešní předměstí samostatnými vesnicemi se vším, co k vesnicím patří. Mnohé z nich si tento "neměstský" ráz zachovaly dodnes a je tu o poznání klidněji než v centru Olomouce či na sídlištích. A taky je to tu zelenější.

Projekt Do přírody ve městě je tu proto, aby se zájemci o nenáročnou turistiku na vlastní oči a vlastním tempem mohli seznámit s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Trasy nejsou značené v terénu jako klasické turistické cesty, ale podrobnou legendu s popisem vybraného výletu najdou zájemci buď zde na webu na stránce každé trasy, nebo na tištěných letáčcích. Z internetových stránek si lze vše vytisknout, nebo až přímo na startu trasy se připojit přes chytrý mobil k internetu, koupit lístek na tramvaj či bus a vyrazit na zastávku do městských částí jako Černovír, Lošov, Nové Sady, Nemilany, Nová Ulice, nebo okolních obcí jako Skrbeň, Bukovany nebo Chomoutov. A užít si volný čas objevováním netradičních podob našeho města.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---odkaz na všechny novinky---

int(8)

Novinky

  • Pozvánka: Úterý 25. 5. 2021 Vycházka podél Hamerského náhonu

    18.5.2021
    178391603_10218243580991207_6536032538906994766_n Zveme vás na vycházku, kam musíme vyrazit, "než to zaroste". V úterý 25. května v podvečer půjdeme podél Hamerského náhonu z Bystrovan na Nové Sady. Budeme se cestou co nejvíce držet podél toku (ten je zde: https://mapy.cz/s/nehenonobu). Trasa má asi 7 km, jsou potřeba turistické boty, protože částečně půjdeme přes pole.
    Vyrazíme v 16:45 ze zastávky busu č. 15 Bystrovany, škola (jede z hlavního nádraží v 16:34). Z Nových Sadů vás odveze domů bus č. 14 nebo 16 anebo tramvaje č. 3, 5. Kdyby přes den silně pršelo, akce se nekoná.
    Akci vede Hynek Pečinka. Členové Přátel přírody zdarma, hosté 30 Kč.
    Co je Hamerský náhon a kde stával Hamerský mlýn neboli Měďárna?
    Hamerský náhon odvádí část vody z Bystřičky pod obcí Bystrovany a vrací ji do Moravy pod Novými Sady. Jde o umělý vodní tok, který se však postupem let zapojil do okolní krajiny a patří podle zákona mezi významné krajinné prvky vyžadující zvláštní ochranu. U dnešního kruhového objezdu u Bystrovan, u silnice směrem na Přáslavice, stála ještě na konci 90. let 20. stol. budova bývalého obilního mlýna, který stál na Hamerském náhonu, který teče podél dnešní cesty Hamerská. Od druhé poloviny 16. stol. zde máme doložený měděný hamr. V r. 1808 se vedle kovářské živnosti v mlýně začalo mlít také obilí, postupně byl přestavěn i na mletí borku (duběnky), později zde byl i lis na olej a pila. V r. 1949 byl mlýn znárodněn a ten rok se zde mlelo obilí naposledy. Dnes už není po objektu mlýna ani památky.
  • NEJKRÁSNĚJŠÍ ZIMNÍ TRASA DO PŘÍRODY VE MĚSTĚ VEDE Z BĚLIDEL DO BYSTROVAN

    16.4.2021

    Anketa Lidé, kteří se na webu projektu "Do přírody ve městě" zúčastnili ankety o nejkrásnější zimní trasu, zvolili vycházku "Podél Bystřičky za město a jinudy zpět". Ta vede z městské části Bělidla stezkou po břehu řeky Bystřice přírodním parkem do obce Bystrovany, odkud lze zpět do Olomouce přijet městským autobusem.

    Autorkou trasy je Iva Dvořáková, která kromě diplomu převezme tematické ocenění - štangli turistického salámu. Trasu si můžete prohlédnout zde a k jednotlivým zastavením se dostanete přes tento odkaz. Jak si v hodnocení veřejnosti stály ostatní trasy Do přírody ve městě, vidíte na našem grafu.

« Novější | Starší »

Banan-maly Trasy projektu "Do přírody ve městě" byly zpracovány a uvedeny v život v roce 2014 díky práci dobrovolníků - členů a příznivců olomouckých Přátel přírody - a za finanční a věcné podpory statutárního města Olomouce a Dopravního podniku města Olomouce, a. s. Revize a aktualizace tras proběhla v roce 2019. Mapové podklady byly použity z www.openstreetmap.org. Webhosting BANAN.cz.

Věnováno památce Ing. Jiřího Hambálka.